fallback

Марк Фабер: Пазарите в Китай и Хонконг предлагат атрактивна доходност

Популярният с мрачните си прогнози инвеститор харесва компаниите от селскостопанския сектор и препоръчва инвестиции в ценни метали

10:24 | 23.07.14 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Марк Фабер. Снимка: Ройтерс

Популярният инвеститор Марк Фабер, известен с мрачните си прогнози за финансовите пазари, за малко излезе от обичайното си амплоа и хвърли светлина към тези области от пазарите, които всъщност харесва.

Пред CNBC авторът на „The Gloom, Boom and Doom Report“ посъветва инвеститорите да вложат парите си в селскостопанския сектор, в китайски и хонконгски акции и ценни метали.

„Като цяло харесвам компаниите от селскостопанския сектор“, коментира той. „Сега цените на редица селскостопански продукти сe сринаха – на царевицата, на соята и т.н., но в дългосрочен план имаме световна популация, която нарасна повече от два пъти от 1960 г. насам. Вече сме 7 милиарда души и продължаваме да се увеличаваме. Смятам, че ресурсите са много ограничени, а храната ще става все по-важна.“

Що се касае до географския принцип, Фабер повтаря своята теза, че американският фондов пазар е най-скъпият в света, следван от европейските пазари. Според него в сравнение с тях Китай изглежда евтин.

„Хонконг и Китай са много изгодни в сравнение с останалия свят“, добавя инвеститорът.

Освен това той предупреждава инвеститорите, че не бива да очакват светкавични печалби, ако решат да влязат на пазарите сега, но заявява, че те представляват доходоносна дългосрочна инвестиция. По-конкретно той посочва китайските застрахователни компании като най-изгодни в момента.

По отношение на ценните метали Фабер заявява, че в момента златото, среброто, платината и паладият са добри инвестиции.

„Много пъти съм спорил, че инвеститорите трябва да държат някаква част от активите си под формата на ценни метали, които да послужат като алтернатива на парите в брой“, коментира Фабер. „Една от функциите на парите е да служат за съхранение на стойността. С буквално нулеви лихвени проценти и като имаме предвид, че разходите за живот се увеличават с по 10% годишно, парите в брой губят покупателната си способност.“

По време на интервюто пред CNBC все пак Фабер напомня за "мечата" си природа. Той повтаря мрачната си прогноза за глобалната икономика, обвинявайки политиката на централните банки.

Според него прекомерните парични стимули през последните години са изкривили стойността на активите, суровините и валутите – тенденция, която според него „ще завърши зле“.

„Мисля, че има много голяма вероятност през втората половина на годината пазарът да се срине“, казва инвеститорът, признавайки, че времевата рамка на прогнозите му невинаги е била правилна. „През последните 40 години казвах, че пазарът ще се срине – освен след 2009 г., когато през трите години до 2011 г. бях "бичи" настроен.“

Освен това Фабер напомня за правилната си прогноза за състоянието на азиатските пазари след кризата през 1998 г. и за бичите си виждания за еврото на фона на кризата в еврозоната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:13 | 07.09.22 г.
fallback