Светът е постигнал напредък в изкореняването на крайната бедност, но близо един на всеки петима души в развиващите се региони все още живее с по-малко от 1,25 долара на ден, сочи доклад за 2014 на UN Millennium Development Goals (MDG).
Въпреки постигането на целта на MDG за намаляване наполовина на бедността в световен мащаб до 2015 г., напредъкът за намаляването ѝ не е еднакъв във всички региони, разкрива ООН.
„Някои региони като Източна и Югоизточна Азия са изпълнили целта за намаляване наполовина на дела на крайно бедните, докато други региони, например Субсахарска Африка и Южна Азия, все още изостават“, пише в доклада, публикуван в сряда.
В Субсахарска и Южна Африка съответно 48% и 30% от хората живеят с по-малко от 1,25 долара на ден. За сравнение, през 1990 г. този дял е бил съответно 56% и 51%, пише CNBC.
Индия оглавява списъка. Една трета от изключително бедните хора в света живеят в страната. Гражданите ѝ се надяват, че новият ѝ премиер Нарендра Моди ще прокара реформи, които ще съживят икономиката и ще изкарат милиони хора извън зоната на бедността.
За разлика от това Китай е постигнал голям напредък в намаляването на темпа на крайната бедност, която възлиза на 12% спрямо 60% преди две десетилетия. Въпреки забележителния си прогрес Китай се класира на второ място след Индия в списъка на страните с най-голям дял от крайно бедните в световен план – 13%.
„Освен тези гъсто населени страни с голям брой крайно бедни, високи темпове на бедността се срещат често в малки, крехки и засегнати от конфликти страни“, твърдят от ООН.
Нигерия (9%), Бангладеш (5%) и Демократична република Конго (5%) влизат в топ 5. Близо две трети от изключително бедните са живели в тези пет страни през 2010 г.