Лидерите на страните от групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) се споразумяха за структурата на новата банка за развитие, която ще има капитал от 50 млрд. долара, съобщава Bloomberg. „БРИКС набира политическа тежест и демонстрира своята роля на международната арена“, коментира бразилският президент Дилма Русеф след церемонията по подписване на споразумението във Форталеза.
Постигнато е било съгласие банката да бъде базирана в китайския финансов център Шанхай, а Индия да поеме първото председателство на ротационен принцип. Първият председател на Управителния съвет на банката ще бъде от Русия, а първият председател на Борда на директорите – от Бразилия.
Според руския финансов министър Антон Силуанов групата избрала Шанхай за централа, защото градът предлага по-добра инфраструктура и възможности за привличане на частно финансиране, като в него са базирани много инвеститори.Формализирано е било създаването на валутен резерв на стойност 100 млрд. долара, от който членките ще могат да се възползват при криза с платежния баланс.
Всяка страна-членка ще може да тегли различни суми от общия валутен резерв: Китай – 20,5 млрд. долара (половината от приноса му към резерва), Бразили, Русия и Индия – по 18 млрд. (толкова, колкото са внесли), а Южна Африка – 10 млрд. (двойно повече от вноската на страната).
„Това е вид застрховка. Спекулантите, търсещи по-слаби финансово страни, ще бъдат разколебани, защото държавите от БРИКС сега ще имат значителна стабилност да се справят с валутен проблем“, коментира бразилският финансов министър Гуидо Мантега.
Двете инициативи, които изискват законодателно одобрение, целят да предоставят алтернатива на финансирането от МВФ и СБ, в които страните от БРИКС искат да имат по-голямо влияние. Русия е предложила и създаването на инфраструктурен фонд, който може да започне да функционира през следващата година.
Създаването на новата финансова институция съвпада със забавянето на растежа в групата до около 5,4% през тази година от 10,7% през 2007 г. Делът на групата в световния износ достигна 16% през 2011 г. спрямо 8% през 2001 г.