Финансовите пазари се държат безотговорно и на хоризонта може би се задава нов кредитен балон, предупреди в последния си годишен доклад Банката за международни разплащания (БМР). Базираният в Базел регулатор споделя мнението, че световните дългови пазари са приближили рискована територия и се отправят към спад, пише WBP Online.
Институцията акцентира на нездравословното натрупване на нови корпоративни и държавни дългове от страна на мениджърите на активи, а не от банките. Освен това БМР посочи, че пазарите на акции и недвижими имоти са "твърде горещи", като основната причина са ултраниските лихвени проценти.
"Трудно е да се избегне чувството на озадачаващо разминаване между подемната сила на пазарите и основните икономически тенденции в световен мащаб", се посочва в доклада.
БМР призна, че глобалната икономика е показала обнадеждаващи признаци през последните години. Според експертите обаче светът все още не се е отърсил напълно от кризата от 2008 г.
"Въпреки агресивното и широко търсене на доходност, променливостта и кредитни спредове, потъващи към исторически дъна, инвестициите продължават да бъдат слаби", подчертава организацията.
БМР също така счита, че досегашната парична политика е била относително неефективна в насърчаването на баланса за възстановяване от рецесията.
"Централните банки в големите развити икономики продължават да са изправени пред необичайно бавно възстановяване въпреки продължителното извънредно смекчаване на паричната политика", изтъкна БМР в доклада си.
Въпреки това някои икономисти, включително Пол Кругман, не вярват, че темповете на развитие са твърде ниски.
"Няма абсолютно никакъв макроикономически аргумент, че лихвените проценти са изключително ниски в сравнение с фундаментите. Нямаме причини да вярваме, че активи като цяло са надценени", посочи икономистът в свой анализ за The New York Times.
БМР призова властимащите да се справят със структурните недостатъци и погрешното разпределение на ресурсите, замаскирани за момента от силни финансови стимули.
"Единственият източник на траен просперитет е по-силната страна на предлагането. Тя е от съществено значение за отдалечаването от дълга като основен двигател на растежа", добавят от банката.
Що се касае до банковия сектор, БМР отбеляза, че е постигнат напредък в подобряването на фундаментите. Въпреки това обаче пълното "оздравяване" все още не е приключило.
"Високата задлъжнялост е основен източник на уязвимост за банките. Кредиторите, които не са успели да се приспособят след кризата, отчитат слабости в балансите си от задлъжнелите кредитополучатели и разширяване на непогасените задължения", коментира организацията.