Икономиките на китайски градове от Шанхай до Чунцин ще нараснат най-силно сред глобалните метрополиси през идните 16 години, сочи проучване на Oxford Economics Ltd.
До 2030 г. девет китайски града ще се присъединят към 50-те най-големи общински икономики в света, докато осем европейски града ще отпаднат от списъка, сочи проучването на базираната в Оксфорд консултантска компания.
От 10-те града, които се очаква да нараснат най-силно по брутен вътрешен продукт, седем се намират в Китай. Сред тях са Тиендзин, Пекин, Гуанджоу, Шънджън и Суджоу.
Китайският премиер Ли Къцян, който е защитник на урбанизацията като ключ към растежа, сега е изправен пред свиващ се брой работници в селските райони, растящи дългове на местните правителства и все по-голямо замърсяване на въздуха. Местните власти създадоха хиляди фондове за финансирането на проекти от изграждането на метрополитени до канализационни системи, които формират 80% от държавните капиталови разходи и 40% от данъчните приходи, сочат изчисления на Световната банка.
„Китай вече е изправен пред някои предизвикателства на мегаградовете си, сред които качеството на въздуха и водата. Разрешаването на тези проблеми вероятно ще изисква още по-големи усилия, ако искаме да направим процеса устойчив“, коментира пред Bloomberg Фредерик Нюман, базиран в Хонконг анализатор на HSBC Holdings Plc.
Очаква се от 2013 г. до 2030 г. икономиката на Шанхай да нарасне със 734 млрд. долара, а тази на Пекин – с 594 млрд. долара, изчисляват от Oxford Economics. Прогнозите са на база официални държавни и общински данни.
Най-големите градски райони в света през 2030 г., подредени по размера на икономиките си, ще бъдат Токио, Ню Йорк, Лос Анджелис, Лондон и Шанхай, предвижда проучването.