fallback

44 данъчни убежища се "разкриват" до септември 2017 г.

Държавите и териториите ще започнат да обменят данъчна информация за клиенти с правителствата

16:30 | 20.03.14 г.

Данъчните убежища ще започнат да подават данъчна информация за клиенти към правителствата най-късно до септември 2017 г., съобщава FT.

Общо 44 държави и територии са одобрили въвеждането на крайния срок за „разкриване“ на убежищата, сред които са Британските Вирджински острови, Лихтенщайн и о. Джърси. Люксембург не се появи във финалното изявление, въпреки че се съгласи по-рано да приеме системата за автоматичен обмен на данни.

„Амбициозният, но реалистичен график“ за автоматичен обмен на данъчна информация беше представен днес от страните. Според тях това е стъпка напред към „предотвратяване укриването на данъци, което редуцира публичните приходи и увеличава бремето върху тези, които плащат данъци“.

Включването на смятани за секретни офшорни центрове в списъка с държавите, които ще подават данни за укрити данъци, дава възможност за натиск върху останалите данъчни убежища, които все още отказват да приемат системата за автоматичен обмен на информация.

В изявлението на 44-те страни се посочва, че само онези финансови центрове, които приемат най-високите стандарти за прозрачност и работят в сътрудничество, за да се справят с укриването на данъци, ще просперират в бъдеще.

Планът предвижда от януари 2016 г. банките в данъчните убежища да започнат да записват местожителството за данъчни цели на клиентите си. От края на декември 2016 г. ще тръгнат процедурите за идентифициране на сметки с висока стойност, а година по-късно – и за по-малките сметки, както и сметките на дружества или тръстове.

На правителствата ще се разкриват данни за лихвите върху сумите по сметките, дивиденти, баланс на сметките, доходи от определени застрахователни продукти, постъпления от продажби на финансови активи и други доходи, свързани с активите по офшорните сметки.

Въвеждането на автоматична система за обмен на данни с правителствата ще доведе до значителни разходи за финансовите институции, но пък значително ще намали цената на разследванията за укриване на данъци.

Почти всички държави в ЕС обменят информация за банковите сметки на своите граждани. Новият стандарт обаче е значително по-обширен и обхваща всички видове доходи от инвестиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:07 | 10.09.22 г.
fallback