Опитите на Япония да се съживи след повече от десетилетие в състояние на стагнация са налице. Всички говорят за това. Надеждите, че Страната на изгряващото слънце може да пренареди пъзела, са живи, пише CNBC.
Една от мерките обаче предизвиква опасения – намерението на управляващите да намалят корпоративния данък с надеждата спестяванията на компаниите да бъдат реинвестирани обратно в икономиката.
Носителят на Нобелова награда за икономика Джоузеф Стиглиц е един скептиците, които вярват, че корпорациите ще използват неочакваното наследство за своя собствена облага.
„Говорим за намерението им да увеличат данъка върху продажбите и да намалят корпоративния данък и така да се молят, че всички добросъвестни компании ще използват допълнителните приходи, за да увеличат заплатите“, каза пред участниците на Световния икономически форум финансистът.
„Знам, че в Америка това със сигурност няма да стане. Това ще резултира в по-големи бонуси“, допълни той.
Япония и САЩ имат много общо що се отнася до високите ставки на корпоративния данък. Страната на изгряващото слънце е първа, а Щатите – втори в света. И двете държави предприеха мерки за намаляването им. Миналата година правителството на Япония одобри умерено намаление на данъка до 35,64%. Ставката остава малко по-висока от 35-процентния данък в най-голямата икономика в света.
Редукцията е част от „Трите стрели“ на премиера на азиатската страна Шиндзо Абе за съживяване на икономиката.
В САЩ президентът Барак Обама и Конгресът са на различно мнение по отношение на условията, при които ставката да бъде намалена. Президентът иска понижението на корпоративния данък да бъде обвързано с разходи за програми, създаващи нови работни места.
Идеята и в двата случая е, че данъчните облекчения под формата на по-ниска ставка освобождават капитал, който би могъл да бъде инвестиран.
Още за форума в Давос вижте в коментара на Нейра Чехич от Bloomberg