Най-добре представилият се индекс през изминалата 2013 г. е венецуелският IBX с изумителния ръст от 480%. Индексът бе световен лидер и през 2012 г. с ръст от 303%, след като през 2011 г. бе скочил със „само“ 79%. IBX обхваща 11-те най-ликвидни акции с най-голяма пазарна капитализация на борсата в Каракас, пише CNBC. Банковите акции подкрепиха индекса през миналата година, като Mercantil Servicios Financieros и Banco Nacional de Credito отчетоха ръстове от съответно 593% и 921%. Акциите на Nacional Telefonos de Venezuela пък нараснаха с 218%. Космическите ръстове идват във време на несигурност и промяна за страната. Социалистическият лидер Уго Чавес, който почина през март, остави Венецуела на ръба на икономически колапс.
Инфлацията през миналата година достигна 56%. Венецуелският боливар, който е обвързан с американския долар, драстично губи стойност на черния пазар, а валутните резерви на страната се топят. Спредът по застраховките срещу фалит на страната през 2013 г. се разшири.
На този фон представянето на местния фондов пазар е истинско чудо, смята Михаел Ганске, ръководител Развиващи се пазари в Rogge Global Partners. „Макроикономиката и политиката вървят в грешна посока“, коментира той. Според него венецуелската икономика е изклюително слаба, а новията лидер на страната Николас Мадуро губи контрол върху управлението заради икономическия спад и липсата на харизма в сравнение с Чавес.
Венецуела обаче притежава огомни петролни резерви, сравними само с тези на Саудитска Арабия. Страната е на практика петролен играч, посочва Ганске, добавяйки, че това осигурява известна стабилност на фона на глобалното икономическо възстановяване. Той допълва, че заради държавния контрол местните банки може също да са се облагодетелствали от паричните потоци на петролната индустрия.
Ганске предупреди инвеститорите на местната борса, че през 2014 г. може да не видят същите звездни печалби, следа като през 2013 г. пазарът бе повлиян от ниската капитализация и ликвидност. „Съществуват рискове от валутна девалвация и/или политическо напрежение. Бих казал, че осребряването на печалбите би било разумна стратегия през новата година, ако някои е бил щастливв да хване голямата вълна от миналата.“