Световната търговска организация успя да постигне съгласие за първото си глобално търговско споразумение, след като си осигури подкрепата на 160 търговски министри по време на заседанието на о. Бали, пише Reuters.
Одобрението е факт след като Куба оттегли заплахата си за вето за пакета от мерки.
Споразумението може да налее допълнително почти 1 трилион долара в глобалната икономика. През изминалата седмица обаче разговорите спряха изведнъж след като Куба заплаши с вето, тъй като споразумението не би й помогнало да свали американското ембарго срещу нейните стоки.
Така преговорите се проточиха до сутрешните часове днес, а в крайна сметка се разбра, че в отделни разговори Куба и САЩ са постигнали компромис в позициите си.
Още в самото начало преговорите вървяха тежко – Индия категорично заяви, че ще подкрепи сделка, само ако тя предполага компромис за субсидии за хранителни продукти. Страната има широки програми в тази област, за да финансира достъпа на храни за най-бедните.
Индия успя да издейства временно изключване от правилата на СТО в тази област. Всъщност всички развиващите се страни ще могат да заобиколят правилата на търговската организация за земеделските субсидии, стига мерките да се отнасят до осигуряване на храни за най-бедните.
Преговорите за търговското споразумение на СТО започнаха през 1995 година. Постигнатото съгласие спасиха имиджа на организацията и повишават доверието в нея. Така СТО успява да намали бариерите пред търговията след 12 години безплодни разговори.
За последен път подобни маратонски преговори се проведоха в средата на декември 1993 година, когато е създадена самата СТО. Тогава беше подписано и последното глобално търговско споразумение.
Споразумението ще ускори и преминаването на стоките през митническите граници, а анализаторите изчисляват, че само това ще налее в глобалната икономика милиарди долари. Нещо повече – в години на криза облекчаването на митническите режими ще създаде още 20 млн. работни места, основно в развиващите се държави.
„Споразумението е добре както за развитите държави, така и за развиващите се”, отчете представителят на американското търговско министерство Майкъл Фроман. Все пак търговското споразумение на СТО трябва да получи одобрението на страните, членуващи в организацията, припомня още Reuters.