fallback

Г-20 призова САЩ да действат бързо за избягване на фалита

Промените в монетарната политика ще бъдат „внимателно прецизирани и ясно оповестявани“, обещават министрите на финансите и управителите на централните банки

10:32 | 12.10.13 г. 4

Министрите на финансите и управителите на централните банки на страните с най-големи икономики в света се обявиха за приемане на спешни мерки от властите в САЩ, насочени към преодоляване на достигнатата безизходна ситуация по отношение на приемането на бюджет за новата финансова година, започнала на 1 октомври, и за повишаване на тавана на държавния дълг, съобщи Интерфакс.

„САЩ трябва да приемат спешни мерки, насочени към преодоляване на краткосрочната неяснота във финансово-бюджетната област“, се посочва в комюнике, прието на срещата.

Впоследствие на пресконференция руският министър на финансите Антон Силуанов потвърди, че този въпрос е бил разискван от министрите, „защото от ситуацията около повишаването на държавния дълг в САЩ, с държавните облигации, разбира се, зависи положението и на други държави, включително и на Русия“.

Силуанов напомни, че 40% от руските резерви са в американски държавни ценни книжа. Той обаче подчерта, че Русия не възнамерява да променя инвестиционната си политика и да се отказва от вложенията си в ДЦК на САЩ.

„Смятам, че в момента няма нужда от промяна на стратегията в инвестирането на нашите резерви“, каза руският министър. Той уточни, че американските ДЦК имат един от най-високите рейтинги. „Влагаме в книжа, които отговарят на всички изисквания за надеждност, а това са надеждни книжа“, изтъкна Силуанов.

Той изрази надежда, че буксуващите преговори за повишаването на тавана на дълга са временно явление.

На свой ред управителят на австрийската централна банка и член на Управителния съвет на Европейската централна банка Евалд Новотни посочи, че всичко, което намалява несигурността, е положително, но че за значителното ѝ понижение е необходимо дългосрочно решение.

В отглас на изявлението на лидерите на страните-членки на Г-20 от миналия месец в Санкт Петербург министрите и управителите на централните банки обещаха да гарантират, че всички промени в монетарната политика са „внимателно прецизирани и ясно оповестявани“.

Те обаче добавят, че преминаването на етапа на промяна на посоката в капиталовите потоци остава сериозно предизвикателство.

Според тях развиващите се икономики остават важни двигатели на световния растеж, въпреки че през последните години растежът в много от тях се забавил и се очаква тази тенденция да се запази.

„Някога имаше изблик на жизнерадост, а сега може би – изблик на песимизъм“, заяви управителят на централната банка на Бразилия Алешандре Томбини. „Бразилия и много от развиващите се икономики като цяло са в много по-силна позиция от обичайно представяната, за да издържат на сегашните преходни трусове“, добави той.

Вижте подробности във видеото на Bulgaria On Air.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:24 | 14.09.22 г.
fallback