Ключова за съдбата на Сирия седмица започва в САЩ. Двете камари започват дебатите за резолюцията за евентуална военна намеса в Сирия. Очаква се вотът да се състои в сряда. В същото време до окончателното решение на Сената Белият дом продължава всячески да търси подкрепа за предложената от Вашингтон военна атака.
В опит да обърне общественото мнение както в собствената си страна, така и по света, програмата на американския президент Барак Обама е препълнена. До края на деня му предстоят общо 6 интервюта за водещи американски медии, а утре държавният глава ще направи рядко посещение в Капитолия, за да разговаря лично със сенатори.
Освен това Барак Обама ще направи и специално обръщeние към нацията, за да я убеди в правотата на своите идеи.
Подкрепата за военен удар срещу Сирия от Сената обаче на този етап изглежда крайно несигурна. Според резултатите от проучване на Washington Post 224-ма от 433-та конгресмени са против военна намеса.
Междувременно американският държавен секретар Джон Кери е на европейска обиколка в търсене на съмишленици. Въпреки, че британският парламент вече отхвърли идеята Великобритания да се включи със сила в сирийския конфликт, днес в Лондон Кери се срещна с британския си колега Уйлям Хейг, за да опита отново да убеди Лондон в необходимостта от нападение.
"САЩ, президентът Обама, аз и много други сме напълно съгласни, че конфликът в Сирия изисква политическо, а не военно решение. Напълно наясно сме с това. Смятам, че ще можем да притиснем Башар Асад без изпращането на военни на място. Отново заявявам – рискът от бездействие е по-голям от риска от действие и всички трябва да помислят за това", коментира Кери.
На свой ред Уилям Хейг каза, че САЩ могат да разчитат единствено на „пълната дипломатическа подкрепа” на Великобритания и че правителството ще уважи отказа на парламента за участие на страната в евентуални удари срещу Дамаск.
Сирийският президент също активизира медийните си участия. За американския телевизионен канал PBS Башар Асад отново категорично отрече неговият режим да стои зад смъртоносната химическа атака от 21-ви август и че Вашингтон тепърва трябва да докаже подобни твърдения. По думите му, ако Западът нападне страната му, съюзниците на Дамаск ще отвърнат.
В същото време в Москва сирийският външен министър Уалид Муалем и руският му колега Сергей Лавров призоваха Вашингтон да се концентрират върху организирането на мирна конференция за Сирия в Женева, а не да мислят за военен сценарий, изходът от който ще бъде повече от трагичен.
Вижте още във видеото.