fallback

Г-20 се захвана с волатилността на пазарите

Групата препоръчва внимателно "превключване" на паричните политики и ясна комуникация

09:15 | 20.07.13 г. 7

Финансовият министър на Русия Антон Силуанов по време на срещата на финансовите министри и централните банкери на държавите от Г-20 в Москва. Снимка: Ройтерс

Групата на 20-те най-развити световни икономики изрази опасенията си около волатилността на пазарите. Финансовите министри и централните банкери на държавите от Г-20 дискутираха по време на срещата си внимателното “превключване” на паричните политики и комуникацията им и като един от основните инструменти за устойчивото възстановяване, предаде Ройтерс.

В проектокомюнике от срещата се посочва, че през септември, когато лидерите на страните от Г-20 ще се срещнат в Санкт Петербург, ще бъде подготвен екшън план за засилване на растежа и увеличаване на заетостта, гъвкава парична политика в подкрепа на икономиките и засилване на търсенето на вътрешните пазари.

“Политиката на несигурност предизвика засилване на нестабилността на финансовите пазари и финансовите условия се затегнаха. Това засегна най-силно нововъзникващите икономики, като някои от тях пострадаха от ръста на лихвите по облигациите, обезценяване на валутите и ликвиден натиск”, посочва се в документа.

Министрите ще разгледат отново текста на вечеря и ще призоват за по-голяма яснота при комуникацията, след като сигналите, че Федералният резерв на САЩ ще започне да оттегля паричните стимули предизвикаха буря на пазарите.

Международният валутен фонд (МВФ) също предупреди, че сътресенията на пазарите може да се задълбочат, ако политиците не внимават. “Сегашната пазарна нестабилност може да продължи и да се задълбочи. Растежът може да бъде по-нисък от предвиденото поради продължителния период на стагнация в еврозоната, както и рисковете от по-съществено забавяне на развиващите се пазари”, посочва се в доклад на фонда, подготвен за срещата на финансовите министри от Г-20 в Москва.

“Евентуалното излизане от неконвенционалната паричната политика в развитите икономики може да постави предизвикателства пред страните с нововъзникващи икономики, особено ако това протича прекалено бързо или не е добре комуникирано”, допълват от фонда.

“Комюникето ще отрази необходимостта от координирани усилия за предвидимостта на политиките на количествени улеснения”, коментира финансовият министър на Русия Антон Силуанов след среща на представителите на държавите от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР). Засега обаче изглежда малко вероятно петте държави да предприемат съвместни инициативи в подкрепа на възстановяването.

Същевременно източници от Г-20 съобщават, че Китай ще бъде посъветван да предприеме мерки за насърчаване на вътрешното търсене и да позволи по-голяма гъвкавост на обменните курсове като част от по-широките усилия за ребалансиране на глобалната икономика. “Ние сме решени да продължим с възстановяването на равновесието на глобалното търсене, което изисква вътрешно ребалансиране чрез структурни реформи и гъвкав обменен курс”, посочва се в проектодокумент.

Пекин вече обяви дългоочакваните реформи при определянето на лихвите и премахна праговете на лихвите, които банките могат да налагат на клиентите си. Очаква се това да намали цената на заемите за бизнеса и домакинствата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:06 | 03.09.22 г.
fallback