Независима комисия, сформирана от Световната банка за преглед на обосноваността на един от докладите ѝ с най-силно влияние, обяви, че финансовата институция трябва да спре да публикува своя класация, която може да се окаже подвеждаща, съобщи Ройтерс.
Ежегодният доклад на СБ „Doing Business“ оценява 185 държави по 10 критерия и съставя индекс на трудностите за водене на бизнес, присвоявайки съответен ранг на всяка страна.
Класирането има голяма тежест сред националните правителства. През миналата година руският президент Владимир Путин обяви целта си да изкачи Русия до 20-ото място в класацията до 2018 г. от настоящото 120-то.
Новият президент на СБ Джим Йон Ким и американското министерство на финансите бяха обявили, че подкрепят класацията. Но комисията, сформирана през миналата година от Ким и оглавявана от министъра на планирането на ЮАР Тревър Мануел, разкрива, че тя е лесно уязвима за дребни фактори и понякога не е обективна.
„Комисията смята, че банката трябва да се откаже веднъж завинаги от тази практика“, се посочва в доклада ѝ. „Важно е да запомним, че докладът е предвиден като чисто научен проект и ролята му е да осведомява за линията на поведение, а не да я предписва или да очертава нормативно положение, което класацията до известна степен върши“, се добавя там.
През миналата година Сингапур оглавяваше подреждането, а последното място бе заето от Централноафриканската република.
Докато САЩ подкрепят класацията, според няколко източника на Ройтерс Китай натиска за премахването с аргумента, че СБ не трябва да определя ранг на членовете си. В последния доклад Китай е класиран на 91-во място, което предизвика подозрение, че опозицията в страната се мотивира от ниската позиция.
„И двете крайни мнения в дебата са пълни с емоции“, каза Мануел. „Това, което не си бяхме поставили за цел, бе да привлечем вниманието, бяхме загрижени за изразените мнения“, добави той.
Вместо класация комисията предлага отделни резултати по всеки показател за отделните страни.