Европейският съюз обяви, че е депозирал жалба в Световната търговска организация срещу налагането на антидъмпингови мита от страна на Китай върху вноса на тръби от неръждаема стомана, съобщи Ройтерс.
Действията на ЕС бяха предприети само 6 месеца, след като Япония подаде оплакване по същия случай, припомня агенцията.
Жалбата се концентрира върху висококачествените продукти от стомана, необходими на Китай за изграждане на нови атомни електроцентрали, които са решаващи за плановете на страната да модернизира и прочисти енергийната си инфраструктура.
Китайският стоманодобивен бранш, който е най-големият в света с огромна преднина пред останалите, установи, че не е в състояние да произвежда толкова евтино същите продукти като японските и европейските си конкуренти. От Пекин подозират, че ценообразуването по вносните продукти е нечестно, поради което бяха въведени антидъмпингови мита.
„ЕС смята, че антидъмпинговите мита са несъвместими със законодателството на Световната търговска организация както от формална, така и от същностна гледна точка“, се посочва в изявлението. „Митата между 9,7% и 11,1%, наложени върху европейските стоки, съществено затрудняват достъпа до китайския пазар“, се добавя в документа.
Юридическите действия потвърждават план, разкрит от европейски източници пред Ройтерс. Те идват след поредица от ответни търговски удари, подклаждани от спора за огромния китайски износ на евтини компоненти за фотоволтаични централи.
Официалното подаване на жалбата дава началото на правен процес в СТО, предоставящ на Китай до 60 дни за провеждане на преговори с ЕС, чрез които да избегне разглеждането ѝ. От ЕС обаче припомнят, че обсъжданията, проведени между Япония и Китай по проблемния въпрос, са се провалили.