Кипър остава заплашен от фалит и излизане от еврозоната въпреки споразуменията с международните кредитори за отпускане на помощ на стойност 10 млрд. евро, срещу чието получаване се съгласи да преструктурира двете най-големи банки в страната и да предприеме други антикризинси мерки, обявиха от международната рейтингова агенция Moody`s, цитирани от ИТАР-ТАСС.
Според гръцката телевизия Sigma “докато правителството на страната разработва планове за стимулиране на икономическия ръст, от Moody's стигат до извода, че се запазва възможността Кипър да не успее да изпълни дълговите си анагажименти“.
От агенцията смятат, че „потенциалното излизане на острова от еврозоната ще се обсъжда в продължение на още много години“. От Moody's преценяват, че „въпреки приемането на план за спасяването на Кипър на стойност 10 млрд. евро и облекчението, с което бе съпроводено постигането на тази цел, страната продължава да се сблъсква с огромни финансови проблеми“.
Анализаторите на агенцията са на мнение, че за да може държавният дълг на Кипър да достигне устойчиви нива, на страната ще е необходима допълнителна финансова помощ или преструктуриране на дълга, а „следователно се запазва рискът от неизпълнението на дълговите ангажименти и възможността за напускане на еврозоната, която ще продължи да се обсъжда активно“.
В края на март Moody's понижи тавана по кредитния рейтинг на Кипър до Саа2, позовавайки се на възможността от излизане на островната държава от еврозоната. Таванът по кредите отразява рисковете за компаниите, базирани в Кипър, и работещите с тях инвеститори. Дългосрочният рейтинг на Кипър е Саа3 с негативна перспектива, като той бе оставен от агенцията без промяна.