Международната рейтингова агенция Fitch потвърди дългосрочните рейтинги на Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия (Евратом) на максимално високото нива ААА със стабилна перспектива по тях, се посочва в нейно съобщение. Краткосрочният кредитен рейтинг е потвърден на ниво F+ и за двете организации, добавят оттам.
Присъдените рейтинги на ЕС и Евратом се основават преди всичко на силната подкрепа, която организациите получават от своите държави-членки чрез договорените и евентуалните допълнителни вноски в бюджета на ЕС извън ежегодното обслужване на задълженията на двете институции, пише в документа.
Въпреки понижаването на рейтингите на държави-членки през 2011 и 2012 г. 9-те от тях, на които Fitch присъжда дългосрочен кредитен рейтинг ААА и краткосрочен F+, осигуряват 63% от бюджета на ЕС за 2013 г., отбелязват от агенцията.
Рейтингите отчитат и силно консервативните правила за заемането на средства и преференциалния статут на кредиторите в двете организации, изтъкват оттам.
Макар че кредитирането не е основна мисия на ЕС, организацията осигурява заеми по три програми за страни, изпитващи сериозни икономически затруднения. Освен това ЕС осигурява и гаранции за заеми, отпуснати от Европейската инвестиционна банка.
Кредитите, отпускани от Евратом, са предназначени за ядрени проекти в държавите-членки и техни съседи, като сумата по тях намаля до 423 млн. евро в края на 2012 г., отпуснати главно на България, Румъния и Украйна, припомнят от Fitch.
Заеманите средства от ЕС и Евратом, са предназначени изключително за финансиране на отпусканите от тях кредити. Бюджетът на ЕС не може да бъде финансиран с емитирането на дълг, подчертават от агенцията. Условията за заемането на средства съвпадат по срок на погасяване, размер на лихвите и вид на валутата с тези по отпусканите кредити, което премахва пазарния риск.
Освен това и двете организации са със статута на привилегирован кредитор и плащанията по отпуснатите от тях кредити са с предимство пред останалите кредитори, изтъкват оттам.
Изплащането на задълженията на ЕС е подсигурено с гаранционен фонд, който покрива загубите по отпусканите кредити за трети страни и по гаранциите на Европейската инвестиционна банка и е захранван от бюджета на ЕС. Към края на 2012 г. той покрива 8,7% от сумите по тази дейност и се управлява консервативно, преценяват от Fitch.