Международният валутен фонд предупреди, че рисковете за плановете за реформи на гръцката икономика остават високи, а държавите от еврозоната ще трябва да осигурят допълнително финансиране и да облекчат дълговото бреме на страната, съобщи Bloomberg.
“Програмата се развива в правилната посока, но предстоящите предизвикателства са огромни“, се посочва в доклад на експерти на МВФ. „Навременното осигуряване на обещанията на европейските партньори на Гърция за облекчаване на дълга и за финансирането са решаващи за успеха на програмата“, добавят те.
По отношение на обещанието за понижаването на дълга на страната „значително под“ 110% от брутния ѝ вътрешен продукт до 2022 г. „времето ще покаже какви ангажименти ще се изискват“, се отбелязва в документа. Експертите препоръчват комбинация от преструктуриране и близки до нулата лихви по двустранните заеми, както и понижаване на разходите за заемане на средства чрез европейския спасителен фонд.
Докладът приветства усилията на гръцкия премиер Андонис Самарас, след като политическата бъркотия през миналата година доведе до временно спиране на международната помощ за страната.
От МВФ обаче го призовават да се захване с „окопалите се корпорации“, които предопределят слабия напредък в ограничаването на неплащането на данъци и съхраняват „раздутия и непродуктивен държавен сектор“.
Макар че коалиционното правителство, сформирано през юни, осигури „важни директни промени в някои области, то все още трябва да покаже политическа решителност в най-трудните“, смятат експертите на фонда. В доклада се подчертава, че правителството трябва да превърне „думите в дела“ по отношение на продажбата на държавни активи, които ще бъдат използвани за понижаване на дълга, и се отбелязва, че представянето в това отношение досега е „изключително разочароващо“.
Продължаващият напредък ще представлява „постоянно предизвикателство, което ще изисква интензивни и непрекъснато усилия“, категорични са те.
„Макар в момента да изглежда, че политиците от еврозоната са успели да запазят членството на Гърция във валутния съюз, рисковете за изпълнението на програмата за страната остават повишени за известно време, докато политическата ситуация не се стабилизира“, се изтъква в документа.
Междувременно експертът на МВФ Пол Томсън заяви, че гръцкият дълг не може да бъде обслужван ефективно без директни трансфери в гръцкия бюджет от Европейския съюз, който се ангажира в това отношение през декември, съобщи AFP, цитирана от БТА.
„Виждаме, че има отклонение в целите, които Гърция трябва да постигне, и европейците трябва да го запълнят“, каза Томсън по време на телеконференция. Той подчерта, че се очертава недостиг от около 9,5 милирада евро до 2015-2016 г. спрямо първоначалните предвиждания, за да може дългът да бъде обслужван ефективно.
Експертът припомни, че по време на срещата на високо равнище на ЕС през декември еврозоната се ангажира да предостави всичко, което е необходимо, за да се сведе този дълг до поставената цел – под 110% от БВП до 2022 г.
Според Томсън гръцкият дълг остава все още много висок въпреки направените преструктурирания и има риск да остане така при липса на "облекчаването му" или на "дългосрочна" помощ от ЕС.