Най-големите банки в света разполагат с три години, за да създадат обща система за следене на риска. Това нареждат от Базелския комитет в позиция, разпространена днес и цитирана от Ройтерс.
„Финансовата криза от 2007 година разкри, че много банки, включително такива, които са системно важни, са неспособни да оценяват рисковите позиции и да идентифицират концентрацията на риск пълно, бързо и акуратно“, се казва в становището на комитета.
В категорията системно важни банки попадат най-големите 28 финансови институции, сред които са Goldman Sachs, HSBC, Deutsche Bank, Morgan Stanley. До 2016 година те ще трябва да създадат обща система за мониторинг, както и да заделят повече капитал за посрещане на шокове.
Подобни банки имат широка клонова мрежа и много поделения по света, което прави контрола на риска във всеки един момент трудна и скъпа задача.
Базелският комитет, в който влизат регулатори и централни банкери от 27 финансови центъра по света, е заложил срок до януари 2016 година за създаването на общата система за наблюдение на рисковете.
„Тези принципи са значителна стъпка към подобрение на капацитета на банките за управление на риска, а заедно с това ще се ограничат и потенциалните щети за данъкоплатците“, коментира ръководителят на Базелския комитет Стефан Ингвес.