fallback

Тайланд и Иран обмислят бартерна търговия "ориз срещу петрол"

По този начин двете държави ще се опитат да заобиколят санкциите срещу Техеран

21:45 | 28.08.12 г.
Автор - снимка
Създател

По принцип хранителните продукти не подлежат на санкции. Снимка: Ройтерс

Фактът, че Иран работи над създаването на атомна бомба, изглежда е извън съмнение за Организацията на обединените нации (ООН). Затова ООН, САЩ и ЕС наложиха икономическа изолация за страната. Разбира се, хранителните стоки са изключени от всякакви подобни санкции, но страни, които снабдяват Иран, рискуват да загубят икономическото благоразположение на САЩ. Днес стана ясно, че Тайланд обмисля възможността за бартерна търговия с Иран, за да заобиколи санкциите на Вашингтон срещу Техеран. "Заради санкциите търговията между Тайланд и Иран отдавна вече не отчита растеж и затова трябва да използваме алтернативни пътища за развитие на икономическите ни отношения", посочи тайландският министър на външните работи Сурапонг Товичакчайкун, цитиран от местните медии, на които се позовава ИТАР-ТАСС.

Според Товичакчайкун Иран има нужда от тайландски ориз, а в замяна Техеран е готов да доставя петрол. „Според мен подобно търговско споразумение няма да доведе до сблъсък с американските санкции, тъй като няма да правим превод на пари чрез американски организации", отбеляза ръководителят на външнополитическото ведомство на Тайланд.

В Иран всяка година се консумират по 3,5 милиона тона ориз, но местното производство осигурява само 2,5 милиона тона. Тайланд пък има нужда от евтин ирански петрол, тъй като собствените му енергийни ресурси са недостатъчни.

Преди дни заради подобно намерение се разрази истински скандал и в Австрия. Аржентина искаше да търгува с Иран и да продаде на страната ориз за 14 млн. евро, като, за да заобиколи санкциите, използва австрийската Voest Alpine Intertrading (VAIT) за посредник. Идеята обаче възмути местната неправителствена организация Stop the Bomb. Със сделката се подкрепя недемократичния режим, заяви тогава говорителката на организацията Симоне Хартман.

Бизнесът на VAIT обаче попада не за първи път под критики. Така например компанията имаше джойнт-венчърс иранската корабна компания HTTS, която е участвала в забранена търговия с оръжия. „Това смесено дружество обаче вече е закрито“, защитава се директорът на австрийската компания Карл Мистелбергер, цитиран от Kleine Zeitung.    

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:00 | 26.08.22 г.
fallback