В драматичен апел Международният валутен фонд (МВФ) призова правителствата от еврозоната да намерят най-сетне принципно решение за кризата в зоната. „Времето изтича", предупреди финансовият експерт Хосе Виналс в понеделник сутринта във Вашингтон при представянето на на актуализиран доклад за глобалната финансова стабилност на пазарите. "Сега е време за решително политическо ръководене, сега е времето да се действа", пледира Виналс. МВФ не е ревизирал прогнозата си за икономическия растеж в еврозоната през настоящата година. Според фонда валутният блок като цяло ще изпадне в рецесия и икономическият спад ще достигне 0,3%.
Фондът обаче очаква малко по-бавен ръст на БВП в еврозоната през следващата година – 0,7%, а не 0,9%. За Европейския съюз като цяло тази година МВФ очаква нулев растеж, а за догодина – 1%. Без смели действия в Европа финансовата стабилност на индустриалните, но и в развиващите се страни, е изложена на риск, казва икономистът.
„Рисковете за финансовата стабилност остават", предупреди Виналс. Нарастващите сътресения на финансовите пазари и все по-сериозните проблеми за рефинансиране на банките и правителствата не са единственият проблем. Към тях МВФ добавя и влошаването на икономическите перспективи. ЕЦБ си е купила време с действията си, но сега според фонда е по-важно, политиците да използват това време. Същевременно МВФ занижи очакванията си за глобалния икономически растеж през следващите две години. заради европейската дългова криза и забавянето на икономическия ръст в Китай.
За 2012 г. от фонда очакват световната икономика да отбележи ръст от 3,5%, което е почти без промяна спрямо прогнозата от април за ръст от 3,6%.
За следващата година обаче от фонда прогнозират, че глобалният икономически растеж ще се забави до 3,9 на сто, докато през април икономистите на институцията очакваха той да достигне 4,1 процента.
Занижени са обаче икономическите прогнози за икономическия растеж на Китай. МВФ очаква тази година китайската икономика да отбележи ръст от 8%, а не 8,2%, а догодина – 8,5%, а не 8,8%, както беше посочено в предишната прогноза.
За САЩ очакванията са за икономически ръст от 2% през 2012 г. и 2,3% за 2013 г., което е почти без промяна в сравнение с предишните прогнози за страната.
От фонда отбелязват, че според сезонно изгладените данни през първите три месеца на годината световната икономика е нараснала с 3,6%, което е над очакванията на икономистите. Това обаче се обяснява с временни фактори, свързани с операциите и решенията на Европейската централна банка (ЕЦБ).
МВФ предупреждава, че кризата ескалира в периферните държави от еврозоната. Продължават да се повишават лихвите по облигациите на тези държави, както и изтеглянето на капитали.
Заради кризата в еврозоната се очаква да се задълбочи забавянето на икономическия растеж в регионите, тясно свързани с европейския валутен блок, посочват още от МВФ.