fallback

Защо Кристин Лагард не плаща данък върху заплатата си в МВФ

Любопитното е, че информацията излиза малко след като шефът на Фонда призова гърците да си плащат данъците

13:09 | 30.05.12 г. 7
Автор - снимка
Редактор

Генералният директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард присъства в основните заглавия на медиите през тази седмица, а вчера в интернет избухна буря заради новината, че тя не плаща никакъв данък върху заплатата си, съобщава CNBC.

Иронията в случая е, че информацията бе огласена през същата седмица, в която Лагард бе залята от критики заради изявлението си за „всички онези хора в Гърция, които се опитват да избегнат плащането на данъци“ в интервю за британския вестник Guardian.

Заплатата ѝ от 467 940 долара годишно плюс режийни на стойност 83 760 долара се равнява на брутни около 630 000 долара, ако тя бе облагана с най-високата данъчна ставка в САЩ от 35%.

Това е значителна сума и надхвърля онова, което президентът на САЩ Барак Обама или държавният секретар Хилъри Клинтън внасят годишно в семейния бюджет.

Лагард можеше да припечелва и допълнително, ако имаше възможност да поема престижни длъжности в частния сектор.

В бурята обаче има отчетлив елемент на бъркотия. На първо място, приемайки заплащане, освободено от данъци, Лагард следва предшественика си Доминик Строс-Кан, както в действителност и други служители на ООН.

Виенската конвенция пък постановява: „Дипломатическите служители ще бъдат освободени от всички задължения и данъци, дължими като физическо лице или притежател на недвижима собственост, национални, регионални или местни“.

Така че като протестирате срещу нея, всъщност протестирате срещу хиляди служители на ООН през всичките тези години, откакто действа конвенцията.

С една от най-натоварените програми в световен мащаб, Лагард може и да не разполага с достатъчно време да контактува с данъчните агенти в родната ѝ Франция или във Вашингтон, или доброволно да подпише чек.

В САЩ има утвърдена схема, според която всеки може да направи „подарък“ на министерството на финансите, ако желае, но желаещите да плащат по-високи данъци са малцина.

Стивън Кинг и Уорън Бъфет са сред извънредно богатите американци, които призоваха правителството да ги обложи с по-високи данъци, но желанието им засега удря на глухо.

Лагард, с изражението си на свръхкомпетентна и безпогрешно подготвена, без съмнение предизвиква по-малко съчувствие от средния грък, приведен под тежестта на мерките за строги икономии.

Но проблемът с избягването на данъци, който тя описа в Гърция, е системен и структурен, а мнозина признават, че е ключова причина за настоящите проблеми на балканската държава.

Неплащането на данъци, което е задължение по закон, не е същото като да поемеш изключително важен пост, който случайно е освободен и от данъци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:28 | 12.09.22 г.
fallback