Австралийската централна банка понижи прогнозата си за икономическия растеж на страната през тази година от 3,5% на 3% на фона на спада в отраслите извън добивния, съобщава BBC.
Занижената прогноза идва дни след като банката изненадващо свали с 0,5 процентни пункта основната си лихва до 3,75%, за да подкрепи растежа.
Много анализатори тълкуват актуализираната прогноза като сигнал, че централната банка се опасява от пренасяне на глобалните икономически проблеми в страната.
Икономическият бум на Австралия в последно време бе подпомогнат от силния износ на природни ресурси, но търсенето намаля през последните месеци, след като растежът в Китай и Индия се забави, а Европа бе погълната от дълговата криза.
„Най-значителният външен риск е възможността за изостряне на европейската дългова криза, която да осуети възстановяването на световната икономика“, се казва в изявлението на централната банка.
„Рязък спад в глобалната активност, особено ако достигне Източна Азия, би имал съществени последици за цените на суровините и търсенето на австралийския износ“, се казва още там.
Износът е засегнат и от скъпия местен долар, който нарасна със 7% спрямо американския от миналия август насам.
От Австралийската централна банка оценяват като малко вероятно възстановяването на жилищното строителство в краткосрочен план.
„Съществува вероятност, че в обозримо бъдеще може да се увеличат съкращенията на работни места в група отрасли извън добивния, след като фирмите продължават да се приспособяват към високия курс на местната валута, слабостта на имотния пазар и ефекта от намалените държавни инвестиции“, посочват от централната банка.