Световната икономическа конюнктура се е влошила от есента на 2011 година, сочи оценката на британския вестник Financial Times, публикувана в днешния му брой, предаде БТА.
Според експерти на изданието световната икономика "остава на повърхността" само благодарение на помощта на централните банки и мащабните държавни програми за стимулиране на бизнеса.
Индексът за световния икономически растеж Tiger на Financial Times сочи, че въпреки редицата признаци за стабилизиране положението преди всичко в 20 водещи световни промишлено развити държави се е влошило в сравнение с развиващите се страни.
„Перспективите за икономическия растеж и увеличаването на новите работни места са се влошили", заключава британското издание.
„Излизането от кризата на световната икономика буксува поради липсата на трайно търсене, а в същото време задействаните механизми за стимулиране са достигнали пределите си и вече не могат да играят значителна роля", посочва Есвар Прасад от американския Брукингски институт.
Прасад подчертава, че "слабостта на финансовата система и политическата нестабилност крият огромен риск". Макроконюнктурата се влошава не само в развитите страни от Запада, но и в групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и РЮА), отбелязва Financial Times. Индексът следи икономическата активност, финансовата стабилност и бизнес доверието.