Гърция ще бъде изправена през неконтролирано напускане на еврозоната без финансовата подкрепа на Европейския съюз, Международния валутен фонд и Европейската централна банка, обявиха от световната финансова институция, цитирани от Ройтерс.
Само ден, след като МВФ одобри спасителен кредит от 28 млрд. евро за Гърция, който е част от по-широкия спасителен финансов пакет на стойност 130 млрд. евро, доклад на служители на фонда предупреждава, че Атина няма право на грешки, докато прокарва икономическите реформи и орязва разходите, за да понижи високите нива на държавния си дълг.
От световната финансова институция подчертават, че всяко политическо отлагане или забавен отклик от страна на икономиката на реформите ще доведе до по-дълбока рецесия и влошаване на дълговия профил на Гърция.
Освен това са налице и политически рискове, свързани с изборите в страната през тази година, които създават допълнителна несигурност, посочват от фонда. „Материализирането на тези рискове най-вероятно ще изисква допълнително облекчаване на дълга от страна на публичния сектор, а ако това не се окаже достатъчно, може да доведе до държавен фалит“, пишат експертите на МВФ.
„При липсата на продължителна официална подкрепа и достъп до операциите за рефинансиране на ЕЦБ неконтролираното излизане от еврозоната ще стане неизбежно, повишавайки рисковете за фонда“, добавят те.
От МВФ изтъкват, че ако се наложи Гърция да изостави еврото, икономическите загуби и рискът от разпространение на дълговата криза в други страни от еврозоната - а вероятно и в други световни региони - ще нараснат.
Последиците за балканската държава ще бъдат обезценяване на валутата и монетарно финансиране на разходите, което ще напомпа инфлацията, последвано от натиск върху заплащането в посока на повишение и върху други производствени разходи, които бързо ще лишат гръцките компании от всякакво конкурентно предимство, твърдят от световната финансова институция.
За МВФ платежоспособността на гръцките банки се превръща в „остър проблем“, а рецесията продължава да хвърля своята сянка, като необслужваните кредити в края на септември 2011 г. са достигнали 14,7% от всички кредити. Гръцките банки са загубили близо 30% от депозитната си база, преценяват от фонда.
В доклада се отбелязва още, че според предварителните оценки на експертите на МВФ за различните стрес сценарии загубите от отпуснатите кредити от гръцките банки за 3-годишен период може да достигнат 30-35 млрд. евро.