Перспективите пред пазара на труда в световен мащаб се влошават от миналата година, се посочва в ежегодния доклад „Световни тенденции в заетостта“ на Международната организация на труда (МОТ), цитиран от ВВС.
От МОТ определят положението като „спешно предизвикателство“ и смятат, че правителствата по света трябва да създадат 600 млн. работни места през следващото десетилетие.
Организацията обяснява нарасналия си песимизъм с по-слабата световна икономика и 3-те години на кризисни условия на световния пазар на труда, като подчертава, че в световен мащаб около 1,1 млрд. души или са безработни, или живеят в бедност.
"Нашите прогнози са по-песимистични от тези през миналата година с възможност за сериозно понижаване на степента на ръст“, заяви главният икономист на МОТ Екехард Ернст.
Сред малкото положителни аспекти е ръстът на създадените нови работни места благодарение на добрите икономически условия в големи развиващи се икономики в Латинска Америка и Азия, ставя ясно от доклада.
„Въпреки упоритите усилия на правителствата, кризата в областта на заетостта продължава, като един от трима работници по света, или около 1,1 млрд. души, е или безработен, или живее в бедност“, заяви генералният директор на МОТ Хуан Сомавия.
В доклада се подчертава, че работниците в света са с 29 млн. по-малко, отколкото организацията е прогнозирала преди началото на икономическото забавяне през 2009 г.
Разликата се приписва на т. нар. „обезкуражени работници“ - хора, които са се отказали да търсят работа, защото смятат, че не е особено вероятно да намерят. Ако те бъдат прибавени към общия брой на безработните, това би увеличило нивото на безработица в световен мащаб до 6,9% от настоящите 6%, или 225 млн. души, изтъкват от МОТ.
От организацията добавят, че младежите продължават да са сред най-тежко засегнатите от кризата с работните места и че перспективите пред тях са мрачни.
„Съдейки по настоящата тенденция, надеждата за значително подобрение на перспективите пред заетостта в световен план е малка“, обобщават авторите на доклада.