ЮНЕСКО планира да намали разходите и да набере спешно средства в специален фонд, след като САЩ и Канада спряха финансирането за организацията заради приемането на Палестинската автономна област, съобщи CNBC.
Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова съобщи, че на организацията не й достигат 65 млн. долара в бюджета за настоящата година. Чакат се обаче още оферти от други нации, със средствата от които да се запълни дупката, уточни Бокова.
“Ще стартираме реформи и ще направим всички възможни спестявания, ще намалим административните разходи. Това е добра възможност за продължаване на реформата в организацията”, коментира Ирина Бокова пред журналисти в Париж.
Финансовата криза в ЮНЕСКО започна през октомври, когато САЩ оттеглиха подкрепата си за организацията заради приемането на палестинците, припомня изданието. Законодателството в Щатите забранява финансирането на всяка агенция на Организацията на обединените нации (ООН), която предоставя членство на групи, непритежаващи “отличителните белези на държавността”, посочват от Вашингтон.
Ирина Бокова обаче заяви, че в ЮНЕСКО са получени стотици писма, в които е изразена подкрепата за организацията, както и са предоставени дарения. “В тази връзка ще стартираме фонд, в който да съберем средства от правителствата, частния сектор, граждани и филантропи”, поясни Бокова.
На въпрос дали някои от богатите арабски държави, които са подкрепили палестинската молба за членство, са предложили финансова помощ, генералният директор на организацията даде отрицателен отговор.