fallback

Банките също са отговорни за престъпленията в диамантените мини на Зимбабве

Британската Barclays и южноафриканската Standard Bank са замесени в сделки с "кървави диаманти", съобщават правозащитни организации

21:11 | 30.08.11 г.
Автор - снимка
Създател

Снимка: jurvetson, лиценз: CreativeCommons

Чуждестранните банки, развиващи дейност в Зимбабве, сред които е британската Barclays, носят отговорност за изтезанията, извършвани в диамантените мини в Маранге, тъй като техните филиали улесняват продажбата на така наречените кървави диаманти, заявиха днес в Йоханесбург правозащитни организации, цитирани от Франс прес.

Организациите за защита на човешките права Human Rights Watch и "Партньорство Африка - Канада" призовават чуждестранните финансови институции, свързани със зимбабвийски банки, да спрат да предоставят възможности за продажбата на "кървави" диаманти".

"Партньорство Африка - Канада" посочи имената на три зимбабвийски банки, замесени в продажбите. Техни акционери са водещи международни банки, сред които британската Barclays и южноафриканската Standard Bank - Stanbic.

"Тези банки се подчиняват на по-висок етичен кодекс от търгуващите с мръсни диаманти" от находищата в Маранге, заяви Алън Мартин, директор по проучванията в правозащитната организация, цитиран от Асошиейтед прес. Маранге се свързва с предполагаеми убийства, мъчения и принудителен труд.

Банките BancABC, Commercial Bank of Zimbabwe и Premier Banking Group "участват в насилие, свързано с диаманти" и рискуват да нарушат международните санкции, посочи Мартин.

Чуждестранните банки Barclays, Standard Bank и Международната финансова корпорация (IFC), поддържащи връзка с тези три местни банки, излагат на риск репутацията си и улеснявайки трансакциите, участват в насилието, извършвано в диамантените мини, според Мартин, цитиран от АФП.

От началото на 2010 г. цената на диамантите се е повишила с 50%, като основното поскъпване се наблюдава през последните 6 месеца.

Цената на първокласните полирани диаманти от 5-карата (1 грам) е нараснала до рекордните 150 хил. долара, от около 100 – 120 хил. долара преди година, показват данни на PolishedPrices, базирана в Антверпен компания анализираща пазара на скъпоценни камъни. Цените на други категории полирани и сурови диаманти също са се повишили.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:24 | 06.09.22 г.
fallback