Авторитетното американско списание Forbes състави класацията държавите с най-слаба икономика, като постави начело Мадагаскар, където 77% от населението живее под чертата на бедността, а брутният вътрешен продукт на глава от населението е едва 387 долара.
Според списанието до това състояние страната, наричана често и „Осмият континент“ заради природните си богатства, е била доведена от нестабилната политическа ситуация и корупцията.
Рейтингът на Forbes се основава на анализа на средните статистически данни за последните 3 години в 177 държави, като освен БВП на глава от населението се отчитат нивото на инфлацията, ръстът на БВП и състоянието на търговския баланс.
Второто място в класацията заема Армения, чийто БВП през 2009 г. намаля с 15% и на глава от населението е 3 000 долара, а инфлацията е 7%.
Трета е Гвинея, където са половината от запасите на боксит в света, която обаче изпитва трудности с привличането на инвестициите, а ниските икономически показатели според американското издание са вследствие на военния преврат там през 2008 г.
На четвърто място е Украйна, която според Forbes би могла да бъде най-силната европейска икономика, но по БВП на глава от населението тя отстъпва дори на Сърбия и България. Корупцията, слабото държавно управление и слабата съдебна система са основните фактори за незавидното положение на украинската икономика.
Пета е Ямайка, където световната икономическа криза рязко намали броя на чуждестранните туристи.
От изданието обаче отбелязват, че нивото на бедност там постепенно намалява, а грамотността се увеличава.
На следващите места в списъка са Венецуела, Киргизстан, Свазиленд и Никарагуа, а първата десетка затваря Иран. Въпреки, че в страната са открити 10% от световните запаси на петрол, по икономически показатели тя се намира по-близо до Ирак, отколкото до богатите Саудитска Арабия и Кувейт.
Настоящата класация се различава значително от миналогодишната – от първата десетка изчезнаха държави като Зимбабве, Гана и Демократична Република Конго, докато Армения, Украйна и Ямайка си проправиха път към върха.
От Forbes отбелязват, че 8 от първите 10 страни в списъка са на последните места в световния рейтинг за отношение към корупцията, съставян от международната организация Transparency International.
Общият извод е: „Там, където не работи правителството, икономиката запада“.