Столицата на Ангола Луанда е най-скъпият град в света за чужденци за втора поредна година, сочи проучване на консултантската компания Mercer на разходите за живот през 2011 г. Токио остава на второ място, а столицата на Чад Нджамена е на трето. Следват Москва на четвърта позиция, Женева на пета и Осака на шеста. Цюрих напредва с едно място до седмото, докато Хонконг пада до девето.
Новите попълнения в топ 10 на най-скъпите градове в света са Сингапур (на 8-мо място), който се изкачва от 11-то, и Сао Пауло (10), който отбелязва скок от 11 позиции спрямо подреждането от 2010 г.
Карачи (на 214-то място) попада в класацията като най-евтиния град. Според проучването разходите за живот там са над три пъти по-малки от този в Луанда.
Отстъпвайки с едно място, Лондон (18) е най-скъпият британски град, следван от Абърдийн (144), Глазгоу (148) и Бирмингам (150). Белфаст (178) е най-евтиният град на Острова.
Различни световни събития като природни бедствия и политически промени са разместили подреждането в много региони чрез валутни колебания, инфлация и волатилност на цените на имотите.
Проучването обхваща 214 града на пет континента и измерва разходите за над 200 продукта и услуги на всяко място, включително жилище, транспорт, храна, облекло, стоки за бита и развлечения. Проучването има за цел да улесни международните компании и правителствата при определянето на средствата, които отпускат на служителите си в чужбина.
За базов град се използва Ню Йорк, спрямо който се правят всички сравнения с другите градове. Валутните движения се измерват спрямо щатския долар. Разходите за жилище – често най-голямото перо в разходите на служителите в чужбина – са важен фактор за подреждането на градовете.