Пуснете жаба в съд, пълен с вода, на стайна температура и ще видите, че тя опитва да се адаптира към новата среда. Колкото по-висока става температурата, толкова по-вероятно е адаптацията да приключи с жабешки бутчета за вечеря.
Тази история бе използвана от Бил Грос, изпълнителен директор на най-големия фонд за инвестиции в облигации – Pimco, за илюстриране на опасностите, които застрашават инвеститорите в облигации. От началото на годината те се радват на добра възвращаемост, но това не може да продължава вечно, предупреждава той, цитиран от CNBC.
“Точно както и Вавилонската кула, държавните ценни книжа не могат да бъдат небесен рай, тъй като са приковани към земята“, обяснява Грос в редовното си месечно писмо до инвеститорите.
„Точно както постепенно подгрявате водата на бедната жаба, монетарната политика на развитите страни предизвиква увеличение на възвращаемостта от облигациите през последните две и половина години след банкрута на Lehman Brothers”, посочва Грос.
“Малко по малко доходността върви надолу, лека-полека цените на облигациите се повишават и еуфорията при жабата изглежда сякаш няма опасност. В момента обаче, когато потенциалът за дори още по-ниски лихви изчезне, бъдещото ни предястие от жабешки бутчета започва да се чувства доста некомфортно“, смята специалистът.
На фона на това, че всички - от Китай до Федералния резерв - изкупуват облигации, Грос смята, че инвеститорите може и да бъдат шокирани по същия начин, по който и жабата от неговия пример.
„Цените вече достигат точката на кипене, а купоните дори са отрицателни, ако се пресметне инфлацията. Общата възвращаемост, както и жабата ни, вече са сготвени, а ако не са, то вероятно са в тенджера, където възвращаемостта ще е доста ниска“, завършва метафорично Грос.