Лидерите на страните от Г-8 (САЩ, Русия, Япония, Великобритания, Франция, Германия, Канада и Италия) се събират днес и утре за годишната си среща на върха във френския град Довил, предаде Франс прес.
Срещата на високо равнище е първата след Арабската пролет и промените в някои арабски държави.
Очаква се на форума лидерите на Г-8 да изразят силна подкрепа за прехода към демокрация в арабските страни и да установят пътища за излизане от кризите в Либия и Сирия.
Срещата на върха ще бъде повод и за изразяване на солидарност с Япония, тежко пострадала от катастрофалното земетресение и вълните цунами от 11 март и неуспяваща да се справи с кризата в авариралата след стихията атомна централа Фукушима 1.
Другите големи теми на форума на високо равнище ще бъдат близкоизточният конфликт и състоянието на световната икономика.
За първи път на срещата на Г-8 ще се обсъжда и темата за интернет.
Никола Саркози, президентът на Франция, която председателства тази година групата на осемте най-развити икономики в света, иска в Довил да се поставят основите на ново дългосрочно партньорство между Голямата осморка и арабските страни, подкрепящи демокрацията.
Това партньорство ще бъде по модела на помощта, оказана на страните от Източна и Централна Европа след падането на комунизма. В рамките на новото партньорство на Европейската банка за възстановяване и развитие ще се даде възможност да демонстрира уменията си и в страните на южния бряг на Средиземно море, отбелязва Франс прес.
Тунис и Египет, където старите режими паднаха тази зима и туристическите сезони се очертават катастрофални, вече изчислиха какви суми ще поискат като помощ. Кайро има нужда от 10-12 милиарда долара, за да изкара до средата на 2012 г. Тунис иска 25 милиарда долара за пет години.
Засега Париж и Берлин твърдят, че срещата в Довил няма да е донорска конференция, но в навечерието й вече бяха обявени планове за помощи на стойност милиарди долари за насърчаване на демократичните процеси в арабските страни.
Световната банка се готви да деблокира 6 милиарда долара за финансиране на Египет и на Тунис. Барак Обама миналата седмица обяви план за помощ на демократичните процеси, който ще бъде на стойност няколко милиарда долара.
На срещата в Довил са поканени и лидерите на три африкански страни - Гвинея, Кот д'Ивоар и Нигер. Според Париж тези страни са извършили демократичен преход, който е достоен за пример.
Поканата на техните лидери в Довил и изразяването на подкрепа за процесите в Египет и Тунис е замислено да изпрати послание на страни като Либия и Сирия, където народното недоволство се посреща с брутална репресия.
В Довил Париж ще се опита да постигне консенсус между Запада и Русия по темите Либия и Сирия. Русия продължава да критикува военната операция на алианса в Либия и продължава да поддържа режима на сирийския президент Башар Асад, срещу когото САЩ и ЕС приеха санкции.
На форума американците, европейците и руснаците ще съпоставят и подходите си за подновяването на мирния процес в Близкия изток.
Срещата на Г-8 ще протече при изключителни мерки за безопасност - 12 000 полицаи и жандармеристи ще следят за сигурността.
Очаква се страните от Осморката да обсъдят и темата за приемника на поста на Доминик Строс-Кан начело на МВФ. Френската министърка на финансите Кристин Лагард е сочена за фаворит в надпреварата. (БТА)