Пропадането в цените на суровините от тази седмица повдига множество въпроси, свързани с това, дали бичият пазар е приключил и дали това не е лош сигнал за глобалната икономика.
На фона на преобладаващите негативни нагласи, един стратег вярва, че разпродажбите всъщност са нещо добро, тъй като цените на суровините са поскъпнали твърде бързо и твърде много, пише CNBC.
До какво ще доведе сривът при суровините?
„Вярваме, че пазарите най-накрая се събудиха. Поскъпването на суровините бе твърде голямо и започваше да се усеща напрежение. Последва корекция, която аз смятам, че ще продължи известно време”, коментира Барат.
Мнението на специалиста е, че се откриват добри възможности за покупка на злато след четирите поредни дневни спада в цената на метала. От постигнатия в края на април рекорд от 1 563 долара за тройунция досега златото е поевтиняло с 5 на сто.
С оглед факта, че инфлацията все още е сериозен проблем, Барат вярва, че златото все още е добра инвестиционна възможност.
„Смятам, че златото е актив, който остава солидна инвестиция”, коментира той.
Относно медта, която поевтиня с 3 на сто вчера Барат смята, че има потенциал за отстъпление от около още 10%, тъй като „цената се е откъснала от фундамента”. На обратния полюс е мнението, че сривът при суровините е предвестник на сериозни проблеми на фондовите борси. Това ясно се вижда при аналогия със събитията от 2008 година. Тогава потъването на петрола и златото след постигнатите от тях рекорди бе последвано от мащабни разпродажби на фондовите борси през последното тримесечие на годината. До какво ще въведе рязкото поевтиняване на суровините? Дайте вашето мнение в анкетата на Investor.bg!