2011 година започва да прилича все повече на 2008 година, само че този път цифрите, за които се говори, са доста по-големи от тогава. Такова е мнението на анализатора на Bank of New York Mellon Саймън Дерик, пише CNBC. Именно тогава финансовата система изпадна в колапс след банкрута на инвестиционната банка Lehman Brothers.
“Петролните контракти с възможно най-близка дата на доставка например се търгуват почти на същите нива, на които и през април 2008 година, валутните резерви в глобален мащаб растат със сходен с тогавашния темп, а еврото се радва на интерес, тъй като пазарите са насочили вниманието си към следващия ход на Европейската централна банка“, обяснява Дерик.
Според неговите данни дори курсът долар/йена прави съпоставими движения като тези, предшестващи фалита на Bear Stearns.
Една огромна разлика между тогава и сега обаче е размерът на числата, които се обсъждат от инвеститорите.
„Този път битката в еврозоната е разделена на различни нива и се говори както на институционално, така и на държавно ниво“, заявява анализаторът.
„Ако заемите, предоставени на Northern Rock и Bear Stearns бяха с общ размер около 72,5 млрд. евро, какво да кажем за сумите, необходими за спасяване на Гърция и Ирландия“, коментира Дерик.
Гарантираните на Гърция и Ирландия кредити са в размер на 195 млрд. евро, което е с 2,7 пъти повече от средствата, заделени за спасяване на двете банки.
„От ценовите движения на пазарите на облигации ясно се вижда, че Ирландия и Гърция все още не получават доверието на инвеститорите. С оглед доходността по португалските облигации, която достига тази по ирландските, изглежда оправдано да се каже, че доверието към периферните на еврозоната страни се срива, а не се стабилизира“, посочва анализаторът.
Въпросът за пазарните участници е дали сривът на доверието към държавите е по-важен от загубата на доверието към две сравнително второразредни банкови институции, завършва многозначително авторът.