fallback

Къде се пресичат интересите на Либия и Италия?

Либийската държава притежава дялове от водещи компании, опериращи в почти всички сектори на икономиката

08:45 | 09.03.11 г.
Автор - снимка
Създател

Италия е развила изключително тесни търговски и инвестиционни връзки с бившата си колония Либия през последните години, предава Ройтерс. С оглед решението на Европейския съюз да бъдат замразени почти всички активи, притежавани от Либия в Европа, е интересен въпросът какви са позициите, които притежава държавният инвестиционен фонд на африканската държава.

Предлагаме ви основните пресечни точки между корпоративния сектор на Италия и инвестициите, направени от Либия чрез нейните инвестиционни фондове.

ENI

Най-голямата италианска петролна и газова компания има ексклузивна дейност в Либия, включително дългосрочни договори за покупка или изплащане на неустойка при отказ да бъде получено договореното количество.

Компанията, която развива дейност в Либия от 1959 година, съобщи, че планира да инвестира до 25 милиарда долара в страната. Либия осигурява около 13 процента от общата продукцията на ENI.

Либия изрази интерес да купи дял от ENI, но не е уточнила дали е купила и ако е купила, колко голям е този дял.

Impregilo

Най-голямата италианска строителна компания се очакваше да бъде големият печеливш от усилията на премиера Силвио Берлускони да развие връзки с Либия. Компанията се конкурира за част от либийския проект за магистрали, финансиран от Рим, на стойност около 5 милиарда евро.

Impregilo бе сочен преди като евентуална цел за либийски инвестиции.

Saipem

Консорциум начело с компанията за петролни услуги Saipem, контролирана от ENI, спечели договор за 835 милиона евро за строежа на първата част от либийския проект за магистрали.

Консорциумът включва също така инженеринговата и строителна фирма Maire Tecnimont.

Astaldi

Втората по големина италианска строителна компания Astaldi също прояви интерес към проекта за магистрали в Либия.

Finmeccanica

Италианската авиационна и отбранителна компания Finmeccanica и Либия се споразумяха през 2009 година да си сътрудничат в авиационната област и други проекти в Близкия изток и Африка. Ще бъде създадена съвместна компания с равни дялове между Finmeccanica и Libya Africa Investment Portfolio, която ще бъде главното средство за инвестициите.

Finmeccanica спечели либийски договори, включително един на стойност 247 милиона евро в железопътния транспорт миналата година, като компанията отбеляза, че планира и още поръчки.

Libyan Investment Authority -LIA има дял от 2,01 процента.

Unicredit

Либийският дял в банковата група Unicredit възлиза общо на 7,6 процента, след като Либиън инвестмънт оторити придоби дял от 2,59 процента в най-голямата италианска банка.

Либийската централна банка е акционер в Unicredit с дял от 4,988 процента.

Fiat

Прeз 1977 година Либия спаси Fiat по призива Джовани Аниели, главата на семейството, създало компанията. Libyan Arab Foreign Investment Company - Lafico купи дял от около 15 процента от затруднения тогава автомобилостроител.

Инвестицията бе критикувана. Lafico продаде дела си през 1986 година, но през 2002 година купи малко над 2 процента. Сега притежава малко под 2 процента от Fiat.

Футбол

Lafico притежава 7,5 процента от футболния клуб Ювентус, който е контролиран от семейство Аниели. Синът на Кадафи - Ал Саади Кадафи бе в съвета на Ювентус и дори бе играч на Перуджа и Удине. В един момент Либия обмисляше да купува Лацио и наля пари в Триестина.

Текстил

Lafico притежава 21,7 процента от Olcese, според сайтa на компанията

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:21 | 10.09.22 г.
fallback