Оръжейните санкции на ООН срещу Либия ще означават загуби от 4 милиарда долара за руското държавно предприятие "Рособоронекспорт". Това призна вчера официално Сергей Чемезов, директор на корпорацията майка "Ростехнологии", пише московското бизнесиздание "Ведомости".
Според цитиран във вестника източник, близък до ръководството на "Рособоронекспорт", Русия е сключила с Либия договори за довършване на завод за производство на стрелкови оръжия и боеприпаси, чийто строеж започнал още по съветско време, за ремонт и модернизация на 145 танка Т-72, за доставка на боеприпаси, резервни части и ремонт на техника съветско производство.
В напреднала фаза са преговорите за доставка на 12 модерни изтребители Су-35, зенитни ракетно-артилерийски комплекси "Панцир С-1" и два дивизиона зенитно-ракетни системи С-300.
Реално обаче се изпълнява едва малка част от договореното и перспективите остават неясни, пише "Ведомости".
Поредицата от революции в арабския свят поставя под заплаха не само руските, френските и британските договори с Либия, но и целия глобален пазар на оръжия - тъкмо арабските държави бяха най-щедри купувачи там. И на първо място монархиите от Персийския залив, които купуваха от Запада оръжия за десетки милиарди долари, коментира за всекидневника руски военен експерт.
Днес за арабските лидери стават по-актуални разходите за социални нужди, забелязва друг московски аналитик, цитиран в материала. Според него, Русия ще бъде засегната най-вече от ситуацията в Алжир и Сирия, с които е сключила договори за по няколко милиарда долара.
Според източника, близък до ръководството на "Рособоронекспорт", Русия е подписала с всяка от двете страни договори на стойност около 3,5 милиарда долара, допълва "Ведомости".