Обсъжданите от САЩ и Великобритания евентуални военни действия срещу Муамар Кадафи в Либия предизвикаха негативни реакции от страна на Турция и Русия. Франция и Германия също изразиха известни резерви, пише Financial Times.
На фона на разрастващата се бежанска криза на западната граница на Либия и атаките на части, верни на Кадафи, срещу опозиционните сили САЩ и Великобритания обявиха, че разработват извънреден план за въвеждането на зона, забранена за полети над страната.
Министърът на отбраната на САЩ Робърт Гейтс съобщи, че САЩ са изпратили към бреговете на Либия два десантни кораба с 2000 морски пехотинци на борда, посочвайки, че те ще се намесят в случай на извънредна евакуация. Гейтс признава, че в НАТО няма единодушие по въпроса за прилагането на военна сила.
Премиерът на Турция Реджеп Таип Ердоган атакува идеята за зоната, забранена за полети, и я определи като „абсурдна“.
„Близкият Изток и Африка се разглеждат от Запада като източници на петрол и се използват като пионки в нефтени войни от десетилетия“, казва Ердоган. „Всяка евентуална санкция или интервенция, която би наказала либийския народ, е неприемлива и би причинила сериозни проблеми“.
Външният министър на Русия Сергей Лавров окачестви идеята за налагане на ограничения над либийското въздушно пространство като „повърхностна“.
На въпрос за въвеждането на зона, забранена за полети над Либия, говорител на френското правителство заяви, че това не е приоритет. „Приоритет е осигуряването на хуманитарна помощ“, посочва той.
Тъй като Турция е член на НАТО, евентуална зона, забранена за полети над Либия, трябва да бъде въведена от ограничен брой страни членки на организацията, вместо от алианса като цяло. От друга страна, коментарът на Лавров загатва, че спечелването на пълна подкрепа в Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации (ООН) за подобна стъпка ще е почти невъзможно. Във вторник Общото събрание на ООН изключи Либия от Съвета за човешки права към организацията въпреки някои възражения на Венецуела.
Главнокомандващият на централното командване на американската армия генерал Джеймс Матис заяви пред щатския Конгрес, че въвеждането на зона, забранена за полети над Либия, ще включва разрушаването на противовъздушната отбрана на страната. „Това ще е военна операция. Това не е просто да кажем на всички, че не трябва да летят над Либия“, допълва той.
Външният министър на САЩ Хилъри Клинтън подчерта, че идеята се обсъжда сериозно, тъй като „Либия може да се превърне в истинска демокрация, но може и да се окаже изправена пред прага на продължителна гражданска война или да потъне в хаос“.
Тежки боеве се водят в района на Зауая, където опозиционни сили отблъснаха опита на части, останали верни на Кадафи, да възвърнат контрола над града, разположен на едва 50 км от столицата Триполи.
ООН съобщава за десетки хиляди чуждестранни граждани, опитващи се да напуснат страната. Организацията обяви, че бежанците към Тунис и Египет са достигнали 140 хил.
В Източна Либия, която е под контрола на опозицията, Абдула Шамия, член на управляващия комитет в Бенгази, заяви, че гражданите биха приветствали въвеждането на зона, забранена за полети, която би гарантирала, че военновъздушните сили на Кадафи няма да могат да бомбардират освободените градове или да докарат още наемници от африканските страни.