Някои от най-успелите инвеститори в света стават все по-предпазливи по отношение на инвестициите в държавни ценни книжа (ДЦК) на развити страни, докато предупреждават за нарастваща опасност от висока инфлация, пише Financial Times.
Данните през тази седмица показаха, че годишната инфлация във Великобритания се е ускорила до 3,7% през декември, което изпрати лихвените проценти по британските държавни облигации до осеммесечен връх от 3,72%.
В еврозоната инфлацията се повиши над тавана на Европейската централна банка за първи път за последните повече от две години, карайки инвеститорите да залагат на повишение на лихвените проценти в еврозоната и Великобритания през тази година.
„Защо бихте искали да купувате ДЦК при толкова ниска доходност на облигациите и на фона на подобна инфлационна тенденция,” казва пред Financial Times Бил Грос, който управлява най-големия облигационен фонд в света Pimco. „Ако индексът на потребителските цени остане над 3% във Великобритания и 2% в САЩ, това означава, че приемаме в замяна отрицателните реални лихвени проценти и облигациите вече не са атрактивна инвестиция.”
Известният инвеститор Джим Роджърс заяви, че западните правителства прикриват реалната инфлация, което го кара да избягва облигациите и да продължи дългогодишната си стратегия да инвестира в суровини. „Има инфлация, но правителствата на САЩ и Великобритания лъжат за това. Парите по целия свят стават все по-евтини, така че трябва да се инвестира в реални активи.”
Техните възгледи идват на фона на по-високите инфлационни очаквания на пазарите, които започнаха да се покачват от лятото. Очакванията на инвеститорите за инфлацията трайно са се повишили от август в САЩ, Великобритания и Германия до 2,2%, 3,1% и 2% съответно, но са все още сравнително ниски.
Проучване на Northern Trust показва, че 62% от анкетираните инвеститори посочват, че инфлацията в световен мащаб ще се ускори в следващите шест месеца, а 53% смятат, че лихвените проценти ще се повишат през това тримесечие.
Инфлацията е най-висока в развиващите се страни като Китай, където бе на ниво 4,6% през декември, което е най-високото за последните близо две години. Икономисти очакват ръстът на цените да се запази и в началото на тази година.
Други добре познати инвеститори са по-оптимистични за перспективите пред държавните ценни книжа. Антъни Болтън от фонда Fidelity, който отсрочи пенсионирането си, за да инвестира в Китай, смята, че инфлацията няма да бъде голям проблем.
„В този свят на две скорости очаквам, че въпреки по-високата инфлация в развиващите се пазари, притокът на пари ще продължи да се движи от развитите към развиващите се страни.”