Ръководителите на компании от цял свят се въздържат от големи планове за набиране на средства в очакване икономиките да се стабилизират още, показва проучване на Economist Intelligence Unit, направено за Royal Bank of Canada и цитирано от Ройтерс.
Едва 38 на сто от участвалите в проучването предвиждат да наберат свеж капитал през следващите две години въпреки постепенния ръст на активността при сливанията и придобиванията, при сделките с дялов капитал, първичните публични предлагания (IPO).
Най-популярен начин за набиране на средства се очаква да бъдат сделките с дялов капитал (посочени от 37 на сто от анкетираните), следвани от синдикираните заеми (35%), издаване на облигации с инвестиционна степен (25%), вторични предлагания на акции и секюритизация с по 14 на сто и IPO (11%).
В проучването, което е проведено между 28 април и 25 май, са участвали 440 старши финансови и други изпълнителни директори от целия свят.
Анкетираните мениджъри очакват икономическият растеж да се възстанови през следващите две години, но виждат икономическата несигурност на основните пазари като най-големия риск за набирането на средства. Като основни рискове са посочени и политическата несигурност и волатилността на валутните пазари.
Само 5% от запитаните са заявили, че новите регулации представляват риск за плановете им за набиране на средства.
Компаниите, които имат по-големи кешови резерви – практика, на която някога инвеститорите не гледаха с добро око, сега се ценят много повече, отколкото преди две години, тъй като имат по-големи възможности да намалят рисковете при по-крайни пазарни условия.