Водещите индекси на Wall Street започват борсовата сесия в четвъртък с понижения, след като последните данни за щатската икономика разпалиха страховете за рецесия.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтрива над 160 пункта (0,5%). От своя страна, широкият измерител S&P 500 се понижава с 0,6%, а технологичният Nasdaq Composite - с над един процент. Въпреки това и трите показателя са напът да запишат печеливша седмица.
По-рано през деня Статистическата служба на САЩ съобщи, че икономиката на страната се е свила с 0,9% през второто тримесечие. Прогнозите бяха за спад от 0,3%. Това е второ поредно тримесечие на понижение след спада от 1,6% през предходното. Това отговаря на техническата дефиниция за рецесия, т.е. две поредни тримесечия на отрицателен ръст.
Притесненията на инвеститорите за рецесия стават все по-големи на фона на усилията на Федералния резерв да озапти ускоряващата се инфлация с увеличаване на лихвите.
Днешната търговия е факт след широкообхватно рали в сряда, след като Федералният резерв увеличи с нови 75 базисни пункта основната си лихва и сигнализира, че цикълът на агресивни увеличения може би няма да продължи дълго.
Инвеститорите остават фокусирани и върху продължаващия сезон на отчетите. Акциите на Meta Platforms изтриват 7,5% на фона на разочароващи данни за второто тримесечие.
Книжата на Comcast пък поевтиняват с 8,2%, след като компанията се оказа, че не е успяла да увеличи броя на абонатите на стрийминг и широколентовия ѝ бизнес през второто тримесечие. Тези на Charter Communications изостават с 6,9%.
Акциите на Stanley Black & Decker поевтиняват с над 12%, след като компанията не можа да отговори на очакванията за приходи и печалба и намали прогнозата за печалба.
Почти 49% от компаниите в състава на S&P 500 са представили резултати до началото на редовната търговия в четвъртък. От тези компании 71,5% са показали по-добри от очакваното резултати, показват данни на FactSet.
Инвеститорите очакват резултати от Apple, Amazon, Intel и Roku след края на сесията в четвъртък.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации намалява до съответно 2,66% и 2,973%.
Доларовият индекс пък се покачва леко с 0,1% до 106,56 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола не намира единна посока. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпват с 0,3% до 106,91 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI поевтиняват с 0,1% до 97,12 долара за барел.
Златото обаче поскъпва осезаемо с близо 1,6% до 1746,4 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:30 ч.