Щатските индекси приключиха без единна посока последната сесия от седмицата, сблъсквайки се със силна волатилност в последните часове на редовната търговия, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 0,15 на сто до 31 338,15 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчете спад от 0,08% до 3899,38 пункта.
Технологичният индекс Nasdaq Composite напредна с 0,12% до 11 635,31 пункта, записвайки пета поредна сесия на ръст.
Пазарите реагираха на новите данни за пазара на труда в САЩ. През юни ръстът на новооткритите работни места се ускорява повече от очакваното, сигнализирайки, че основният стълб на щатската икономика продължава да е силен въпреки пробойните. Новите позиции извън селскостопанския сектор са се увеличили с 372 хил. броя през юни, което е значително подобрение спрямо очакванията на Dow Jones за 250 хил., става ясно от данните на министерството на труда в петък. Въпреки това резултатът реално представлява леко забавяне в темпа на растеж спрямо ревизираните в посока надолу 384 хил. нови работни места през май. Представянето през април също бе понижено до 368 хил. броя нови позиции.
“Цялостната картина е на много добър ръст на работните места и бих казал доста добър ръст на заплатите. Това само затвърждава аргументите за увеличение от 75 базисни пункта“, каза Майкъл Шумахер, ръководител по макроикономическите стратегии в Wells Fargo.
Трейдърите отразиха и статистиката, публикувана в четвъртък, за безработицата в САЩ. Подадените за пръв път заявления са се увеличи с 4 хил. до 235 хил. броя в седмицата до 2 юли, съобщи министерството на труда на САЩ. Медианните прогнози сред икономисти в анкета на медията бяха за 230 хил. молби. Броят на продължаващите молби се е покачил до 1,38 млн. броя в седмицата до 25 юни, което е близко до историческото дъно, но и най-високото ниво от девет седмици насам.
На фона на тези новини акциите на електромобилния концерн Tesla поскъпнаха с над 2,4%. В същото време цената на книжата на Apple и Alphabet се повиши съответно с 0,6% и 0,4 на сто.
Лек ценови ръст записаха още акциите на Exxon Mobil и Chevron.
По-съществени понижения записаха акциите на компаниите от сектора на суровините. Книжата на Ecolab, Freeport-McMoRan и DuPont de Nemours поевтиняха съответно с 1,9%, 3,4 на сто и 1,4%.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа нарасна съответно до 3,088% и 3,263 на сто.
Доларовият индекс записа спад от 0,18% до 106,94 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент нарасна с 2,3% до 107,1 долара за барел, докато тази на американския WTI се повиши с над 1,9 на сто до 104,7 долара за барел.