Wall Street се опитва отново да си стъпи на краката в петък, но без особен успех, докато колебанията на щатските борси продължават, пише CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average намалява с 0,27%, или 80,72 пункта, до 29 846,35 пункта.
Широкият измерител S&P 500 се понижава с 0,14%, или 5,02 пункта, до 3661,75 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite е единственото изключение на борсата, като отбелязва ръст от 0,55%, или 58,17 пункта, до 10 704,26 пункта.
Опасенията за икономическото забавяне, тегнещи над инвеститорите вече няколко месеца насам, продължават да се увеличават. Ходовете на големите централни банки в последните дни също не спомогнаха за подобрението на нагласите на пазарите, тъй като доведоха до страхове, че агресивното затягане на паричната политика може да предизвика рецесия.
В сряда Федералният резерв на САЩ одобри най-голямото лихвено повишение от 1994 г. насам, а ден по-късно Английската централна банка (АЦБ) прие петото поредно увеличение на лихвите, поемайки по най-дългата серия от покачвания на лихвата от 25 години насам.
Миналата седмица Европейската централна банка (ЕЦБ) затвърди плановете си за ръст на цената на кредитите през юли, намеквайки, че през септември може да има ръст на лихвите от 50 базисни пункта.
"Тази седмица беше брутална... нека ви кажа, в рецесия сме", каза проф. Джереми Сийгъл от Wharton Business School. "Това е лека рецесия. Все още не е официална рецесия според критериите на националната служба за икономически проучвания, определено не е, но първата половина (на годината) има отрицателен ръст на брутния вътрешен продукт (БВП), който завършва със спад", коментира професорът.
Пазарната волатилност в петъчния ден може и да е предизвикана заради явление, което се случва веднъж на всяко тримесечие. Става въпрос за т. нар. "четворно вещерство", при което едновременно изтичат фючърсите върху борсовия индекс, опциите на индекса, опциите на акции и фючърсите върху единични акции.
Събитието обикновено води до ръст в търгуваните обеми.
Към момента измерителят S&P 500 отбелязва спад от около 6% и може да се насочва към най-лошото си седмично представяне от март 2020 г. Всички 11 сектора в показателя са с поне 15% под рекордното си равнище.
Бенчмаркът Dow отбелязва спад от 4,5% за седмицата и е напът да отбележи 11-а такава на червена територия. Технологичният показател Nasdaq Composite записва понижение от 5,2% за последната седмица. Технологичните акции, които в последни дни поевтиняха, отбелязват ръстове в петък. Tesla и Netflix добавят по 0,82% и 0,88% към капитализацията си, а Apple и Microsoft по съответно 0,68% и 0,45%
Доходността по 10-годишните щатски облигации достигна ниво от 3,28%. Цената на златото намалява с 8,5 долара до 1841,4 долара за тройунция.
По-рано през деня гуверньорът на Фед Джером Пауъл увери, че банката е "силно концентрирана върху връщането на инфлацията към целта от 2%".
Световният бенчмарк Брент поевтинява с 3,23% до 115,94 долара за барел. Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) намалява с 3,81% до 113,17 долара за барел.
*Към 17:27 ч. българско време