Основните щатски борсови индекси приключиха първата сесия от седмицата с ръстове в опит да се възстановят от спадовете в рамките на предходната седмица въпреки скока в доходността на американските държавни облигации, съобщава CNBC.
Бенчмаркът Dow Jones Industrial Average напредна с 0,05% до 32 915,78 пункта.
Широкият измерител S&P 500 прибави 0,31% към стойността си, покачвайки се до равнище от 4121,43 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite отчете ръст от 0,40% до 12 061,37 пункта.
Настроенията на инвеститорите се подобриха след като Пекин отмени някои ограничения, свързани с Covid-19. Междувременно The Wall Street Journal съобщи, че китайските регулатори приключват разследванията си срещу компанията за споделено пътуване Didi – което представлява потенциално сигнал, че репресиите на страната срещу нейния технологичен сектор може да вървят към своя край.
Новините за Китай изглежда оказаха положително влияние върху някои американски акции. Книжата на Tesla и тези на Amazon поскъпнаха съответно с 1,6% и 1,99 на сто. Цената на акциите на Alphabet и Facebook нарасна съответно с 2,13% и 1,82 на сто.
Инвеститорите се опитват да потушат тревогата, че централната банка на САЩ може да повиши лихвените проценти твърде бързо и твърде много, което ще доведе до рецесия. Последните изявления на членовете на Федералния резерв, определящи политиката на регулатора, показват, че е вероятно увеличение на лихвите с 50 базисни пункта, или половин процентен пункт, на заседанията на Фед през юни и юли.
Доходността по 10-годишните американски облигации достигна най-високото си ниво от близо месец насам – 3,04%.
Инвеститорите ще бъдат фокусирани върху новите данни за индекса на потребителските цени за май, който ще бъде публикуван в петък сутринта. Очаква се основният инфлационен барометър да покаже известно охлаждане спрямо април, което може да се тълкува от някои като потвърждение, че инфлацията е достигнала своя връх.
В същото време САЩ добавят 390 000 нови работни места през май, според данни на Министерството на труда, което е повече от пазарните прогнози. Някои инвеститори смятат, че силните данни за американския пазар на труда могат да стимулират Фед да действа агресивно в затягането на своята парична политика.
Доларовият индекс, измерващ силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, отчете ръст от 0,26 на сто до 102,41 пункта.
На петролните пазари цената на Брент нарасна с 0,02% до 119,7 долара за барел, докато тази на американския лек петрол WTI се понижи с 0,13 на сто до 118,7 долара за барел.
При търговията с благородни метали цената на златото отчете спад от 0,4% до 1843,7 долара за тройунция.