fallback

Американското правителство застава срещу Bayer в спора за глифозата

Германската компания с пореден съдебен неуспех в съдебната сага около хербицида Roundup

14:06 | 11.05.22 г.
Автор - снимка
Създател

Агрохимическата и фармацевтична компания Bayer претърпя неуспех в съдебната битка в САЩ за предполагаемите рискове за рак, свързани с препарата за унищожаване на плевели глифозат. Правителството на САЩ посъветва Върховния съд - най-висшата съдебна инстанция в страната - да не се занимава с това знаково дело. Делото би могло да окаже влияние върху много други съдебни процеси в САЩ. За базираната в Леверкузен компания в Dax това е свързано с правни рискове на стойност милиарди евро.

По-конкретно делото е за преразглеждане на съдебно решение в полза на ищеца Едуин Хардеман, който обвинява за раковите си заболявания продукти, съдържащи глифозат, на американския производител Monsanto, който бе придобит от Bayer. В крайна сметка през 2019 г. след съдебен процес му бе присъдено обезщетение в размер на малко над 25 млн. долара. Bayer се надяваше, че Върховният съд ще отмени решението. Но засега не е ясно дали Върховният съд на САЩ въобще ще се заеме с казуса.

През декември съдиите обявиха, че ще потърсят мнението на правителството на САЩ по въпроса, което първоначално изглеждаше като признак за интерес и следователно положителен за Bayer знак. Сега обаче е налице препоръката на Министерството на правосъдието - то застава на страната на ищеца. Правителството не се съгласи с аргумента на Bayer, че федералното право не позволява предявяването на искове за обезщетение в отделните щати на САЩ, предава N-TV.

„Продължаваме да сме убедени, че има добри правни аргументи Върховният съд да преразгледа делото „Хардеман“ и да коригира решението", се казва в изявление на Bayer. Това се потвърждавало и от многобройните изявления, представени на съда. Например Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (EPA) многократно е заявявала, че хербицидите на основата на глифозат могат да се използват безопасно и не са канцерогенни.

„Много добър ден за жертвите на рака в тази страна"

„Винаги сме знаели, че законът е на наша страна, а сега и правителството се съгласи с това", заяви адвокатът на ищеца Дженифър Мур пред американски медии. „Това е много добър ден за жертвите на рака в тази страна, които се опитват да потърсят отговорност от виновници като Monsanto“.

Хардеман е диагностициран с лимфом през 2015 г. Той обвинява Monsanto и Bayer в прикриване на предполагаемите рискове за здравето, свързани с глифозата. Компанията отхвърля обвиненията и се аргументира с проучвания, които доказват, че продуктите, съдържащи глифозат, са безопасни, когато се използват според предписанията. Множеството съдебни дела, които Bayer води в САЩ, се основават по-специално на оценка на Международната агенция за изследване на рака към Световната здравна организация. През 2015 г. тя класифицира препарата за унищожаване на плевели на Monsanto като „вероятно канцерогенен" за хората.

В случай че Върховният съд не пожелае да се занимае с делото за глифозата или в крайна сметка се произнесе срещу Bayer, компанията е заделила провизии в размер на 4,5 млрд. долара. Средствата ще бъдат използвани за създаване на програма за разглеждане на исковете на новите ищци през следващите 15 години. През 2018 г. Bayer си навлече сама проблемите, свързани със съдържащия глифозат хербицид за борба с плевелите Roundup, като закупи Monsanto за над 60 млрд. долара.

В молбата си до Върховния съд Bayer се аргументира с т.нар. Federal Preemption. Дружеството твърди, че исковете за обезщетение за предполагаемо неадекватно предупреждение за рисковете от рак не могат да бъдат уважени съгласно щатското законодателство, ако противоречат на федералното законодателство. Освен това групата твърди, че допускането на експерти като свидетели на ищците по време на съдебния процес не е отговаряло на федералните стандарти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:29 | 14.09.22 г.
fallback