fallback

Dow отчете седмична загуба за шести пореден път

Петролните компании отново бяха положително изключение поради повишаващата се цена на петрола

23:10 | 06.05.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Американските индекси загубиха позиции по време на нестабилната търговия в петък, докато инвеститорите се опитваха да намерят подкрепа, след като Dow Jones Industrial Average отбеляза най-лошия си ден от 2020 г. насам.

S&P 500 загуби 0,6 %, а Nasdaq Composite спадна с 1,4%. Dow се понижи с 96 пункта, или около 0,3%. За цялата седмица индексът на сините чипове изтри 0,2 на сто. Това е шесто поредно седмично понижение за Dow. S&P 500 загуби 0,2% за седмицата, а Nasdaq Composite Index изтри 1,5% за седмицата. 

В четвъртък се стигна до рязко разпродаване на акции. Dow загуби повече от 1000 пункта, а технологичният Nasdaq Composite спадна с близо 5%. И двата индекса отбелязаха най-високите си еднодневни спадове от 2020 г. насам. S&P 500 се понижи с 3,56%, което е вторият му по спад ден за годината.

Пониженията в четвъртък заличиха голямото рали в сряда след срещата на Федералния резерв. В сряда председателят на Фед Джером Пауъл изключи възможността за по-голямо увеличение на лихвените проценти, което изпрати S&P 500 и Dow до най-високите им дневни ръстове от 2020 г. насам.

„Широкоочакваното облекчително рали, наблюдавано при акциите и облигациите след „по-малко ястребовия от опасенията" Фед в сряда, беше краткотрайно", заяви стратегът на Barclays Емануел Кау в бележка до клиентите.

„Макар че агресивните повишения със 75 базисни точки занапред може да са изключени, според нас предполагаемият цикъл на затягане на политиката занапред все още е много ястребов. Освен ако рязкото нарастване на инфлацията бързо не обърне посоката си, централните банки може да нямат друг избор освен да забавят действия, за да забавят инфлацията и да запазят доверието си“.

Технологичните акции понесоха основната тежест на спада в четвъртък и петък, като компаниите за облачни услуги, компаниите за електронна търговия на дребно и компаниите с мегакорпоративна капитализация отбелязаха рязък спад. Тази тенденция се запази и в петък, като Microsoft и Amazon се обезценяват с около 1%, а Netflix губи 3,9%.

Според експертите стабилните сигнали от пазара на труда не дават основание на Фед да постави под въпрос курса на затягане на паричната политика - напротив. Миналия месец бяха създадени 428 000 нови работни места; икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха само 391 000.

„От една страна, инвеститорите искат да видят силен пазар на труда, който да предотврати изпадането на икономиката в рецесия", казва пред Handelsblatt Константин Олденбургер, пазарен анализатор в CMC Markets. „Но от друга страна, той не бива да става прекалено силен, за да могат да повярват на думите на председателя на Фед Джером Пауъл, че няма да има повишения на лихвите над 50 базисни пункта“.

Засега Пауъл изключи по-нататъшни увеличения в по-голям мащаб от 75 базисни пункта, след като в сряда Фед повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта. Но мнозина се съмняваха, че през следващите седмици няма да се стигне до затягане на темпото на Фед. На фючърсните пазари понастоящем инвеститорите смятат, че вероятността лихвите да бъдат повишени със 75 базисни пункта на срещата през юни е 75%.

US

Освен Федералния резерв на САЩ инвеститорите следят и подхода на Европейската централна банка (ЕЦБ) за промяната на лихвените проценти. Спекулациите за повишаване на лихвените проценти в еврозоната се засилиха, след като френският член на Съвета на ЕЦБ Франсоа Вилроа дьо Гало се изказа в полза на прекратяване на покупките на облигации през втората половина на годината - което се смята за предпоставка за повишаване на лихвените проценти. А председателят на Бундесбанк Йоахим Нагел настоява ЕЦБ да предприеме бързи мерки за борба с бързо растящата инфлация. „Прозорецът на възможностите, който се отваря сега за първите мерки на паричната политика, се затваря бавно", заяви Нагел в петък на събитие на Frankfurter Allgemeinen Zeitung във Франкфурт. „Трябва да се погрижим да направим нещо още тази година", каза той. Еврото поскъпна с 0,6 % до 1,0599 долара.

„В своите мерки централните банки трябва да вземат предвид и вредните странични ефекти върху икономиката в настоящата ситуация. Борбата с инфлацията сега е приоритет", заяви главният икономист на Dekabank Улрих Катер. Затова и последният доклад за пазара на труда бе следен под лупа в петък. „Още едно значително увеличение на новите работни места - Фед остава под натиск", коментира анализаторът Тобиас Басе от NordLB.

При разглеждането на отделните акции петролните компании отново бяха положително изключение поради повишаващата се цена на петрола. Докато дебатите за европейско петролно ембарго срещу Русия продължават, съобщението на САЩ, че ще започнат да попълват стратегическите си петролни резерви от тази есен, повиши цените. Chevron е най-добре представилата се акция в Dow с ръст от 2,74%.

За разлика от тях обаче денят беше мрачен за инвеститорите в сектора на спортните стоки в САЩ. Докато акциите на Under Armour се сринаха с около една четвърт след отчета ѝ, акциите на Nike в Dow се обезцениха с 3,51%. Under Armour разочарова инвеститорите не само с тримесечната си загуба, но и с прогнозата си за цялата година. Анализаторът на UBS Джей Соул сега вижда риск от корекция от до 19%.

На пазара на облигации инвеститорите разпродаваха активи, което доведе до повишаване на доходността по десетгодишните германски облигации до 1,140%, най-високото ниво от септември 2014 г., докато доходността по американските им аналози достигна 3,131%. С повишаването на лихвените проценти облигациите стават все по-привлекателни за инвеститорите в сравнение с акциите.

Опасенията от недостиг на доставки поради предстоящото петролно ембарго на Европейската комисия срещу Русия повишиха цената на петрола на стоковите пазари. Брентът поскъпна с 1,7% до 112,80 долара за барел. WTI се търгуваше с ръст от почти два процента - 110,32 долара за барел. В сряда ЕК прие шести пакет от санкции, включително петролно ембарго. То обаче трябва да бъде одобрено от всички членове на ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:37 | 13.09.22 г.
fallback