Водещите индекси на Wall Street завършиха борсовата сесия във вторник с понижения след последните данни за инфлацията в САЩ. Според тях налице е ново силно повишение на цените през миналия месец, съобщава CNBC.
Широкият измерител S&P 500 се понижи с 0,3%, както и технологичният Nasdaq Composite. И за двата показателя това е трета поредна сесия на спадове.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри също 0,3%.
Водещите индекси записаха ръстове в началото на сесията, като увеличението на Dow достигна до над 360 пункта. Индексите направиха опит да се възстановят от разпродажбите в понеделник, но така и не можаха да задържат ръстовете.
По-рано през деня стана ясно, че потребителските цени през март са се увеличили с 8,5% в сравнение със същия месец на миналата година, съобщи Министерството на труда във Вашингтон.
За последно инфлацията е била толкова висока през декември 1981 г.
Така инфлацията отново е малко над прогнозите на анкетираните от Bloomberg експерти, които предварително очакваха 8,4%. През февруари цените се увеличиха със 7,9%.
Основната инфлация в САЩ се е ускорила с 6,5% на годишна основа през миналия месец.
Ускорената инфлация увеличава очакванията за затягане на паричната политика от Федералния резерв, които според инвеститорите може да доведе до забавяне на икономиката. Централната банка повиши основната лихва на заседанието си през март и се очаква да продължи и по-нататък през годината.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се сви от тригодишния си връх след публикуването на данните за потребителските цени, тъй като трейдърите се надяваха, че стойностите на основния показател означават, че инфлацията вече достига своя пик. Доходността намаля до 2,727%, след като по-рано достигна 2,82%.
Доларовият индекс от своя страна се повиши с близо 0,4% до 100,31 пункта.
Технологичните акции също изтриха ръстовете си. Тези на Microsoft и Nvidia поевтиняха със съответно 1,1% и 1,9%.
Вторнишката търговия е факт на фона на ново поскъпване на петрола, след като Китай облекчи част от Covid ограниченията си, които са заплаха за търсенето. Международният бенчмарк Брент поскъпна с 6,4% до 104,75 долара за барел. Фючърсите върху американския сорт West Texas Intermediate прибавиха към цената си 6,8% до 100,71 долара за барел.
Златото на свой ред поскъпна с 1,1% до 1969,7 долара за тройунция.
Енергийните акции също се възползваха от поскъпването на петрола. Книжата на Occidental Petroleum прибавиха към цената си 2,1%, тези на Devon Energy 3,7%, на Marathon Oil 4,2%, а на Chevron 2,1%.
Wall Street очаква и началото на новия сезон на отчетите в сряда с данни от JPMorgan и Delta Air Lines, последвани от няколко големи банки в четвъртък.