Американските борси се озоваха на червено, след като инвеститорите са все по-притеснени, че може да се стигне до още по-агресивно затягане на паричната политика, пише CNBC.
Днес доходността по 10-годишните облигации нарасна над 2,78% - ниво, каквото не е виждано от януари 2019 г., докато Федералният резерв подготвя следващите си ходове.
Технологичният Nasdaq Composite спадна с 2,18% до 13 411,96 пункта, като се понижи повече през последния час от търговията. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average загуби 413,04 пункта, или 1,19%, до 34 308,08 пункта. Широкият индекс S&P 500 се сви с 1,69% до 4412,53 пункта.
След труден старт на годината, по време на който Nasdaq Composite слезе до територия на корекция в някакъв момент, той се възстанови през март с 3,4% ръст. Но продажбите на технологичните акции се завърнаха през април, а Nasdaq се понижи с повече от 5% от началото на месеца. Индексът е със 17% надолу спрямо скорошния си връх.
Опасенията от по-високите лихвени проценти подтикнаха инвеститорите да се откажат от по-рисковите активи, включително от акциите на технологичните компании, които поведоха спадовете в понеделник. Цената на книжата на Microsoft се сви с 3,8%. В сектора за производство на чипове се наблюдава същата тенденция – Nvidia се раздели с 5,3%, а Advanced Micro Devices – с 4,3% от стойността на акциите си.
Цените на петрола се понижиха в понеделник, предвид опасенията, че блокадите в Китай заради Covid-19 ще окажат натиск върху глобалното търсене. Международният бенчмарк Брент поевтинява с 3,2% до 99,45 долара за барел. Междувременно цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) намаля с 3% до 95,33 долара за барел.
Енергийният сектор също се оказа на червено днес. Цената на акциите на Occidental Petroleum се сви с 4,7%, тази на Diamondback Energy – с 4,3%, а на Conocophillips – с 4%.
Авиационните компании обаче успяха да изплуват, справяйки се с негативните тенденции на пазара. Стойността на книжата на Delta Air Lines се повиши с 4 на сто, а тази на Alaska Air Group – с 2,7%. American Airlines Group напредна с 2,8% на борсата, докато Southwest Airlines и United Airlines Holdings записаха по 2,6% ръст.
Междувременно акциите на AT&T поскъпнаха с 5,7%, след като компанията отдели WarnerMedia, за да я слее с Discovery.
Движение имаше при акциите на Twitter, след като главният изпълнителен директор Параг Агравал разкри, че Илон Мъск се е отказал от плана си да стане член на борда на компанията. В резултат на новината цената на акциите на социалната мрежа спадна с повече от 8% преди началото на борсовия ден, но след това се възстанови и записа 1,5% ръст след началото на сесията.
Тази седмица започва сезонът на отчетите. В следващите дни се очакват финансовите данни на някои от най-големите банки и авиокомпании. В сряда JPMorgan и Delta Air Lines ще се отчетат, а в четвъртък ще бъдат последвани от Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley и Wells Fargo.