Американски сенатори републиканци представиха в петък законопроект за забрана на вноса на руски уран в САЩ. Това би представлявало поредното наказание за Москва заради руската инвазия в Украйна, съобщава Ройтерс.
Това се случва в момент, когато администрацията на президента на САЩ Джо Байдън обмисля санкции срещу руската компания за ядрена енергия "Росатом", основен доставчик на гориво и технологии за ядрените електроцентрали по света.
Забраната за внос на руски енергийни източници като петрол и втечнен природен газ в САЩ все още не включва урана.
"Въпреки че забраната за внос на руски петрол, газ и въглища е важна стъпка, тя не може да бъде последната", заяви сенаторът Джон Барасо, който представи законопроекта.
Барасо е представител на щата Уайоминг, където в миналото е процъфтял добивът на уран.
"Забраната за внос на руски уран ще доведе до по-нататъшно намаляване на средствата за руската военна машина и ще помогне за съживяването на американското производство на уран, което ще повиши националната ни сигурност", добавя той.
САЩ разполагат с над 90 ядрени реактора, повече от всяка друга държава по света, и са силно зависими от вноса на уран. Руският уран съставлява 16 процента от покупките на САЩ през 2020 г., сочат данни на американската Администрация за енергийна информация. Канада и Казахстан осигуряват по 22 процента.
Русия също така доставя обогатен до 20 процента уран, който може да се използва в модерни ядрени централи, каквито се очаква да бъдат разработени по-късно през това десетилетие или през следващото, съобщава БТА.
САЩ вероятно ще трябва бързо да започнат изграждането на по-голям вътрешен капацитет за доставка на такъв уран, ако бъде въведена забраната за внос от Русия.
Катрин Хъф, която беше номинирана от президента Джо Байдън за помощник-секретар по ядрената енергетика, а сега е старши служител в министерството на енергетиката на САЩ, каза на Барасо по време на изслушването при номинацията си днес: "Смятам, че е изключително важно да се откажем от нестабилните, ненадеждни източници на важни горива, включително уран."
Институтът за ядрена енергия (ИЯЕ), основната търговска организация в отрасъла, подкрепя развитието на урановата промишленост в САЩ. Говорител на ИЯЕ заяви, че групата преглежда законопроекта и оценява потенциалните последици от прекъсването на доставките на гориво върху ядрения парк на САЩ.
Много екологични групи се противопоставят на разширяването на тази индустрия в западната част на САЩ.