fallback

Забраната за внос на руски петрол се подкрепя с огромно мнозинство в САЩ

73% от американците подкрепят мерки за "затваряне" на украинското небе, но не подкрепят изпращането на американски войски в Украйна

09:26 | 09.03.22 г. 2

Четирима от всеки петима американци подкрепят напълно забраната за внос на петрол от Русия, показва експресно проучване на Ройтерс и Ipsos. Анкетата показва, че американският президент Джо Байдън си е спечелил подкрепата както на демократите, така и на републиканците с този ход.

Нещо повече - 73% от анкетираните са готови да подкрепят мерки по "затваряне" на украинското небе, за които многократно настоява украинският президент Володимир Зеленски, дори и пред заплахата те да доведат до военен конфликт с руски военни. На този етап от НАТО отказват да осигурят забранена за полети зона над Украйна, притеснявайки се от реакцията на Русия, която е ядрена сила.

Американците обаче са против изпращането на военни в Украйна и извършване на въздушни удари в региона.

80% от участвалите в проучванията са категорични, че САЩ трябва да спрат да купуват руски петрол и природен газ, дори и това да означава повишаване на цената на горивата за тях. Тази подкрепа всъщност остава без промяна спрямо предходната седмица, въпреки че във вторник (8 март) средната цена на бензина в САЩ достигна рекордните 4,17 долара за галон (близо 3,8 литра).

За 63% от американците, участвали в допитването, поскъпването на горивата е цената, която трябва да бъде платена за защитата на демокрацията в друга страна. 2/3 са категорични, че биха платили и повече от 1 долар към сметката си за галон бензин и това мнение се споделя и от демократите, и от републиканците.

Войната в Украйна не оказва сериозно влияние върху рейтинга на американския президент - подкрепата за няколко седмици се повиши от 43% до 45%. Неодобрението към него обаче за първи път от края на декември 2021 г. падна под нивото от 50% и вече е 49%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:59 | 12.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още