fallback

Според разузнаването на САЩ Путин не е преценил правилно ситуацията в Украйна

Ще е особено предизвикателно за руснаците да задържат и контролират украинската територия, коментира директорът на Националното разузнаване на САЩ Аврил Хейнс

22:32 | 08.03.22 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

По всяка вероятност Русия ще се изправи пред „упорито и значимо“ разбунтуване, след като президентът Владимир Путин не прецени правилно до каква степен ще се разрази конфликтът в Украйна. Руският лидер обаче няма да се спре и може просто да се опита да промени дефиницията на победата за Москва. На това мнение е директорът на Националното разузнаване на САЩ Аврил Хейнс.

„Смятаме, че ще е особено предизвикателно за руснаците да задържат и контролират украинската територия и да инсталират устойчив, проруски режим в Киев“, отбелязва тя по време на годишно изслушване през Комисията по разузнаване в Камарата на представителите.

Според американските разузнавателни агенции Москва е подценила украинската съпротива, като руските сили действат „с безразсъдно пренебрежение“ спрямо цивилните в Украйна.

Директорът на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) Уилям Бърнс заяви, че Путин е направил поредица предположения за атаката над Украйна, които са се оказали погрешни. Това включва и вярването, че Украйна е слаба и лесна за сплашване цел; че европейските страни ще бъдат разсеяни от предстоящите избори във Франция и лидерските промени в Германия; че руската икономика е защитена от санкции чрез финансови резерви; че руската армия е модернизирана, така че да постигне бърза победа.

Две седмици след началото на конфликта Путин остава решен да контролира Украйна, отбелязва още Бърнс. Според него руският лидер е в състояние на „възпламенима комбинация от недоволство и амбиция“.

Ръководителят на Агенцията за военно разузнаване генерал-лейтенант Скот Бериър на свой ред отбеляза, че по негови, макар и не сигурни, изчисления руската армия е загубила 2000 до 4000 души в конфликта.

Американското разузнаване получи похвали както от Републиканската, така и от демократическата партия за декласифицирането и публичното оповестяване на информация за плановете на руския президент, което му пречи да разпространява неверни твърдения.

Що се отнася до Китай, разузнавателните шефове посочиха, че съюзът между Пекин и Москва продължава да се подобрява, но по думите на Бърнс китайското ръководство става все по-несигурно по отношение на руските действия и забавянето в Украйна. Бърн и Хейнс посочиха, че обединеният отговор на войната от страна на САЩ, Европа и техните съюзници е забелязан в Пекин във връзка с действията спрямо Тайван.

„Има ефект върху китайските пресмятания“, каза Бърнс.

Според Хейнс пък предупреждението на Путин за поставянето в готовност на руските ядрени оръжия има само символичен характер, тъй като засега няма раздвижване на ядрените сили на страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:47 | 14.09.22 г.
fallback