Американският президент Джо Байдън разшири санкциите срещу Русия в сряда, като те вече обхващат компанията, която изгради газопровода „Северен поток“ 2 и корпоративните ѝ лидери, съобщава Bloomberg.
Санкциите се прибавят към обявения ден по-рано пакет от мерки от Белия дом, след като руският президент Владимир Путин призна отцепническите територии Донецк и Луганск в Украйна за независими държави.
„Тези стъпки са още една част от нашия първоначален транш от санкции в отговор на действията на Русия в Украйна“, заяви Байдън в комюнике в сряда. „Както дадох да се разбере, няма да се поколебаем да предприемем допълнителни стъпки, ако Русия продължава да ескалира напрежението“, допълни той
Американските санкции са насочени срещу компанията Nord Stream 2 AG, която изгради газопровода за 11 млрд. долара, свързващ Русия и Германия. Във вторник Берлин спря процеса по сертифициране на проекта.
С наложените санкции Вашингтон ще усложни бъдещите усилия за задействането на газопровода и разширява обявените мерки от Германия във вторник.
Белият дом уточни, че санкциите няма да засегнат Герхард Шрьодер, бивш германски канцлер и близък приятел на Путин, който олавява комитета на акционерите на "Северен поток" от 2005 г.
Съветникът на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан е координирал плановете за санкциите срещу „Северен поток“ 2 с германските държавни ръководители по-рано тази седмица, съобщиха двама запознати източници.
„Чрез действията си президентът Путин предостави на света изключителен стимул да се откаже от руския газ и други форми на енергия“, заяви Байдън в комюникето си в сряда.
Nord Stream 2 AG е регистрирана в Швейцария компания, чиято компания-майка е руският газов гигант Газпром. Той притежава целия газопровод, но плати половината от разходите за него, а останалите бяха поделени между Shell, австрийската OMV, френската Engie и германските Uniper и Wintershall.
Днес ЕС също одобри официално пакет от санкции, включително срещу 23 високопоставени руски представители, сред които ръководители в банковия сектор, военни ръководители, медийни фигури и един високопоставен представител на Кремъл.
Ден по-рано САЩ обявиха санкции срещу държавните банки VEB.RF и Promsvyazbank, които според Вашингтон имат активи за над 80 млрд. долара и финансират руския сектор на отбраната и икономическото развитие.
Белият дом съобщи, че главният изпълнителен директор на Promsvyazbank Петр Фрадков и двама високопоставени руски представители – Сергей Кириенко и Александър Бортников, ще получат лични санкции, които ще блокират достъпа им до американската финансова система, както и този на някои техни близки.
Байдън допълни, че САЩ ще блокират покупката на новоемитиран държавен дълг, ограничавайки възможностите на Русия да си осигури западно финансиране.